Важни събития са станали на днешната дата 18 август в историята.
На този ден през 1903 година избухва Преображенското въстание на българите в Одринска Тракия.
То избухва на 2 август (нов стил) 1903 година в Македония и на 18 август (нов стил) 1903 година в Одринско. Въстанието отбелязва връхна точка в националноосвободителната борба на македонските и тракийските българи. По данни на ВМОРО, заради потушаването на въстанието 30 000 души от засегнатите региони на Османската империя бягат в България.
Въстанието носи имената на двата църковни празника, на които избухват двата основни бунта. В Битолския вилает то избухва на 20 юли (2 август нов стил) – Илинден, а в Одринския – на 6 август (18 август нов стил), Преображение Господне. В северномакедонската, както и понякога в западната, и в българската историография, то се определя също само като Илинденско.
Турското правителство хвърля огромни сили за потушаването на въстанието в Македония и Одринска Тракия като изпраща 350-хилядна войска. Въстаниците постепенно изчерпват своите сили. Султанът отчита това и на 6 септември обявява, че кръвопролитията ще бъдат прекратени, ако Великите сили принудят България да се откаже от подкрепата на въстанието. Турция прехвърля отговорността върху софийското правителство. Великите сили, главно Русия и Австро-Унгария, с ноти до българското правителство го принуждават да не се намесва в конфликта. Външните министри на двете империи изработват реформен план. Мюрцщегските реформи (по името на града, където се срещат граф Ламздорф и граф Голуховкин) предвиждат омиротворяване на областта и даване някои права на народностите в империята.
На 17 септември щабът на въстанието изпраща молба до български отговорни фактори да обявят война на Турция. При съществуващата международна обстановка България няма нито сили, нито възможност за реална помощ. Всички обществени слоеве в страната независимо от своите различни схващания съчувстват на въстаниците и оказват морална и материална помощ. Освен възпиращите предупреждения на силите българското правителство много добре разбира, че и съседните държави няма да останат безучастни при евентуална намеса. Главната причина за сдържаното поведение си остава икономическата и военната слабост. Това се осъзнава и от ръководителите на организацията.
Въстанието води в Македония и Тракия до 289 сражения на 26 000 въстаници срещу 350-хилядна турска войска, на 994 загинали въстаници, 201 опожарени села, 12 440 опепелени къщи, 4694 избити, изклани и живи изгорени мъже, жени и деца от мирното население. 3122 жени и моми са изнасилени от османските чети, а 176 – пленени. 70 835 души са обездомени, а 30 000 бягат в България. Жертвите от турска страна са 5325 войници.
В Битолски окръг, между 2 август и 23 октомври, стават 150 сражения, в които загиват 746 четници, в Солунско – 38 сражения и 109 убити четници, в Скопско – 15 сражения и 93 убити, а в Одрински революционен окръг 36 сражения, 56 убити четници и стотици мирни жители. На 12 септември 1903 година Генералният щаб на Битолския революционен окръг излиза с окръжно писмо за прекратяване на въстаническите действия и саморазпускане на щаба.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 18 август в миналото:
1201 г. – Основан е град Рига – днешната столица на Латвия.
1682 г. – Петър I става цар на Русия.
1743 г. – Влизат в действие първите правила на бокса, изготвени от Джек Броунгтън.
1786 г. – Рейкявик, сегашната столица на Исландия, получава статута на град.
1868 г. – Френският астроном Жул Жансен открива хелия, докато анализира хромосферата на Слънцето по време на пълно слънчево затъмнение.
1870 г. – Френско-пруската война: Започва Битката при Гравлот.
1877 г. – Американският астроном Асаф Хол открива естествения спътник на Марс – Фобос.
1916 г. – България в Първата световна война: България превзема Корча след като гръцкия гарнизон капитулира.
1917 г. – При голям пожар в Солун изгарят над 30% от сградите и 70 000 души остават без дом.
1917 г. – България в Първата световна война: Започва едномесечна българска офанзива по Солунския фронт, отблъсната от Антантата, която завзема Лерин и Поградец.
1920 г. – Влиза в сила 19-ата поправка на Конституцията на САЩ, даваща право на жените да гласуват.
1945 г. – СССР анексира от Япония Курилските острови.
1949 г. – Основана е немската компания „Adidas“.
1958 г. – В САЩ излиза от печат скандалният роман на Владимир Набоков Лолита.
1962 г. – Ринго Стар за първи път излиза на сцена като барабанист на Бийтълс.
1964 г. – МОК отстранява ЮАР от участие в XVIII летни олимпийски игри заради политиката на апартейд на правителството.
1971 г. – Виетнамската война: Австралия и Нова Зеландия изтеглят своите войски от Виетнам.
1982 г. – Западните информационни агенции съобщават за статията на американската журналистка Клеър Стърлинг в „Рийдърс Дайджест“, в която се лансира „българската следа“ в атентата срещу Йоан Павел II.
2006 г. – XL народно събрание на България приема на второ четене промените в Закона за трансплантациите.