Важни събития са станали на днешната дата 15 януари в историята.
На този ден през 1892 година Джеймс Нейсмит публикува правилата на баскетбола.
Джеймс Нейсмит е канадско-американски преподавател по физическо възпитание, лекар, християнски свещеник, треньор и иноватор. Когато е на 30-годишна възраст, той измисля играта баскетбол (1891 г.). Написва книга с оригиналните баскетболни правила и основава баскетболна програма в Университета в Канзас.
В началото на декември 1891 година канадецът Джеймс Нейсмит, преподавател по физическо възпитание в училище на ИМКА (днес Спрингфийлдски колеж) в Спрингфийлд, Масачузетс, се опитва да създаде занимания за учениците си през дъждовен ден. Той търси активна игра на закрито, която да ги занимава и да поддържа физическата им форма през продължителните зими на Нова Англия. След като отхвърля няколко други възможности като прекалено груби или неподходящи за затворено помещение, той описва основните правила и заковава кош за праскови на височина 10 фута. За разлика от днешните баскетболни кошове, първият кош на Нейсмит не е с пробито дъно и топката трябва да се вади от него след всяка точка. Впоследствие, за да не се качват играчите по стълба за изваждане на топката, дъното на коша е пробито, така че топката да се вади с дълга пръчка.
Първоначално баскетболът се играе с футболна топка. Първите топки, специално предназначени за баскетбол, са кафяви, а обичайната днес оранжева топка е въведена едва в края на 50-те години от Тони Хинкъл, който иска да направи топката по-добре видима както за играчите, така и за публиката. Дриблирането не е част от първоначалната игра с изключение на подаването с отскок на топката – основният начин за придвижване на топката е подаването. По-късно дриблирането е разрешено, но през ранния период е затруднено от несиметричните топки. То се налага като съществена част от играта през 50-те години, когато започват да се произвеждат топки с по-правилна форма.
Кошовете за праскови се използват до 1906 година, когато са заменени с метални обръчи с табло зад тях, а малко по-късно става възможно топката да преминава през коша. През този период отборът получава точка за всеки кош и отборът, получил повече точки печели. Първоначално кошовете са заковани за галерия около игрището, но това се оказва непрактично, защото зрители от галерията се намесват в играта. По тази причина е въведено таблото зад коша, което в допълнение дава възможност за изстрели с удар в него.
Дневниците на Найсмит, открити от неговата внучка в началото на 2006 година, показват, че той е бил притеснен за създадената от него игра, заимствала някои правила от по-стара детска игра с топка, заради множеството предишни неуспешни опити. Найсмит дава на играта името „баскет бол“. Първият официален мач е изигран в спортния салон на ИМКА в Олбани на 20 януари 1892 година с 9 играчи. Той завършва с резултата 1:0 с кош, отбелязан от 7,6 m на игрище, два пъти по-малко от съвременните. Петчленните отбори стават стандартни през 1897 – 1898 година.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 15 януари в миналото:
1582 г. – Русия предава Ливония и Естония на Полша, с което губи излаз на Балтийско море.
1759 г. – Открит е Британският музей.
1908 г. – Основан е италианският АС Бари.
1919 г. – Игнаций Падеревски става министър-председател на Полша.
1919 г. – Роза Люксембург и Карл Либкнехт, двама от най-известните социалисти в Германия, са заловени и след неколкочасови инквизиции са разстреляни от Фрайкорпс.
1943 г. – В експлоатация влиза най-голямата административна сграда в света, Пентагонът.
1951 г. – Илзе Кох, съпругата на коменданта на концлагера Бухенвалд, е осъдена на доживотен затвор в съд в Западна Германия.
1969 г. – СССР изстрелва космическия кораб Союз 5.
1970 г. – Муамар ал-Кадафи е провъзгласен за водач на Либия.
1970 г. – Биафра се предава след 32-месечна борба за независимост от Нигерия.
1975 г. – Ангола получава своята независимост от Португалия.
1983 г. – Започва да функционира АЕЦ Кръшко.
1991 г. – Срокът на ООН за изтегляне на иракските войски от Кувейт изтича и така започва подготовката за Операция Пустинна буря.
1992 г. – Международната общност признава независимостта на Словения и Хърватия от Социалистическата федеративна република Югославия.
1992 г. – България първа в света признава независимостта на Република Македония от Югославия.
2001 г. – В интернет стартира Уикипедия – виртуална енциклопедия със свободно Уики съдържание.
2006 г. – Йеле Клаасен става световен шампион по дартс.
2009 г. – Полет 1549 на „Ю Ес Еъруейс“ е успешно приводнен от пилотите Съли Салънбъргър и Джефри Скайлс в река Хъдсън в Ню Йорк, след удар в ято птици.