Важни събития са станали на днешната дата 22 юни през годините.
На този ден през 1986 година, по време на четвъртфиналите на Световното първенство по футбол на стадион Ацтека в Мексико, аржентинският футболист Диего Марадона отбелязва в рамките на три минути срещу Англия два гола, първият от които с ръка, наречена по-късно от него „Божията ръка“.
Вторият като гол-шедьовър е определен за „Голът на века“. Англия успява да върне само едно попадение чрез Гари Линекер, а Аржентина печели втората си футболна корона.
Шест минути след началото на второто полувреме Диего Армандо Марадона нахлува остро към наказателното поле на англичаните, преминавайки през трима играчи от противниковия отбор. В последния момент преди може би да загуби топката, аржентинеца подава към съотборника си Хорхе Валдано. Марадона продължава да тича напред и навлиза в наказателното поле, с надеждата, че Валдано ще успее да играе с топката и ще му я върне, осъществявайки двойно подаване.
Пасът на Марадона обаче не е особено точен и идва малко назад за Валдано, който докосва топката, но не успява да я укроти и тя избягва леко в наказателното поле
В стремежа си да избие и изчисти кълбото, английският защитник Стийв Ходж изритва топката твърде нескопосано и вместо да я изстреля далеч от накзателното поле я изпращам параболично към вратаря на „Трите Лъва“ Питър Шилтън. През това време Марадона вече е напреднал и се намира на около 2 метра пред вратарското поле. Питър Шилтън излиза навреме и е очевидно, че ще хване топката безпроблемно, с което ситуацията ще приключи. Все пак стражът е висок 185 см., което е с цели 20 см. повече от ръста на Диаго Марадона.
Арежентинецът скача и протяга своята лява ръка, с която отбелязва гол и Аржентина повежда с 1-0. За абсолютно всички на стадиона – играчи, публика, треньорски екипи е очевидно, че Марадона е играл с ръка и не е възможно да надскочи Шилтън. Е, за всички освен за главния съдия от Тунис Али Бенасюр и за страничният съдия – българинът Богдан Дочев. И двамата признават гола, не виждайки нарушението при един от най-скандалните голове в историята на футбола.
Марадона по-късно казва: „Чаках колегите ми да ме прегърнат и никой не дойде … Казах им:“ Хайде елате да ме прегърнете или съдията няма да зачете гола".
Само 3 минути след гола с ръка, Марадона отбелязва още едно попадение, което остава в историята като „Голът на век“ и се смята за най-доброто индивидуално изпълнение, завършило с отбелязването на гол в цялата история на футбола. Полузащитникът на Аржентино Ектор Енрике подава топката към Марадона още в собствената си половина. От този момент, Диего поема топката и следва негов 10-секунден пробив, в който преминава над 55 метра и преодолява четирима английски играчи. Един по един са неутрализирани Питър Рийд, Питър Биърдсли, Тери Бъчър ( на два пъти) и Тери Фенуик. Марадона стига до наказателното поле и със залъгващо движение хвърля вратяря Питър Шилтън в друга посока и без проблеми отбелязва за 2-0.
Ето какви други събития са станали на днешната дата 22 юни в миналото:
168 г. пр.н.е. – Битка при Пидна: Римляните предвождани от Луций Емилий Павел Македоник побеждават и залавят македонския цар Персей, с което приключва Третата македонска война.
813 г. – Битка при Версиникия: Българската войска, водена от хан Крум побеждава армията на Византия край дн. село Маломирово (Ямболско).
1671 г. – Османската империя обявява война на Полша.
1675 г. – Кралят на Англия Чарлз II основава обсерваторията в Гринуич, приемайки меридианът, който минава през обсерваторията за нулев (това става международна норма едва в края на 19 век).
1815 г. – След загубата на френската армия в битката при Ватерлоо Наполеон Бонапарт абдикира.
1876 г. – В Испания е приета нова конституция.
1889 г. – Германия въвежда първите в Европа пенсии.
1916 г. – Първата световна война: Германската армия използва за първи път отровен газ (БОВ) – фосген.
1933 г. – С декрет на канцлера на Германия Адолф Хитлер са забранени опозиционните политически партии.
1940 г. – Втора световна война: Франция е принудена да подпише второ Компиенско примирие с Нацистка Германия.
1941 г. – Втора световна война: Нацистка Германия напада СССР в Операция Барбароса.
1941 г. – България по време на Втората световна война: На 22 юни 1941 година СССР атакува Добрич по въздух.
1948 г. – Съветската окупационна власт в Източна Германия провежда парична реформа.
1957 г. – От полигона Капустин Яр Съветският съюз изстрелва за първи път балистичната ракета Р-12 Двина.
1960 г. – Настъпва разривът между СССР и Китай, след като Никита Хрушчов нарича публично Мао Дзъдун „сталинист“.
1963 г. – Започва понтификата на папа Павел VI.
1973 г. – ГДР и ФРГ стават членове на ООН.
1978 г. – Американският астроном Джеймс Кристи открива Харон, естествен спътник на планетата-джудже Плутон.
1981 г. – Състои се премиерата на български игрален драматичен филм „Адаптация“.