Повече зелени площи, велоалеи и някои забравени улични проекти в Пловдив. Това бяха основните акценти от общественото обсъждане за Бюджет 2022, което продължи повече от 2 часа. След него до края на месец март ще бъде изготвен цялостния проект за бюджета на града, като се очаква около 18 април той да бъде гласуван. Това означава, че бюджетът ще влезе в сила в началото на май, предава trafficnews.bg.
Тази година Община Пловдив ще има от 526 114 046 лева. Общинската хазна ще получи 261 159 980 лв. от държавата, като 235 млн. лева са за делегирани дейности и издръжка, а местните приходи ще са в размер на 264 954 066 лв. Бюджетът е със 108 млн. лева повече или увеличение от 25,84% спрямо предишната рамка
В бюджета са заложени и 154 млн. лева по европейски програми, като 115 млн. лева са безвъзмездна финансова помощ, а 38 млн. лева собствен принос. Капиталовите разходи от местните дейности са 119 млн. лева, като в тях са както средствата от преходния остатък, така и тези от 40-милионния заем. С други думи свободните пари от 2022 година са около 29 млн. лева.
Част от гражданите поставиха въпроса с бул. „Марица- Север”, който години наред не намира място в Капиталовата програма на Общината. Зам.-кметът по строителство Пламен Райчев заяви, че проектът е вкаран в ПИРО и той може да получи европейско финансиране, но когато се отворят програмите. Към момента такива няма. На обсъждането бе и районният кмет Стоян Алексиев, който поиска Общината да задели средства за проектирането сега, за да може при отварянето на оперативните програми директно да се търси финансиране и да се започне строителството.
Хора от Коматево също поискаха теренът до базата на Ботев, отреден за парк, да започне да се реализира най-после. Отговорът бе същият – проектът е заложен за европейско финансиране в новия програмен период.
Зам.-кметът Стефан Стоянов каза, че в ПИРО са заложени десетки мерки за озеленяване и паркове, но помоли за търпение. Той добави още, че Община Пловдив ще пусне конкурс за голямо градско озеленяване с големите паркове и поречието на река Марица заедно с главния архитект Димитър Ахрянов.
Георги Стаменов и други пловдивчани поискаха да се отделят и 500 000 лева за хълмовете на Пловдив.
Обърнато бе внимание и на големи инфраструктурни проекти на града, които не са предвидени в програмата – бул. „Ал. Стамболийски”, продължението на бул. „Северен” и други. Кметът Здравко Димитров заяви, че по тези обекти се работи и се търси финансиране.
Ще отпуснем 250 000 лв. за вътрешен ремонт на сградата на Хуманитарната гимназия. Още утре ще изпратя бригади от „Жилфонд”, за да установят какви са най-сериозните проблеми”, съобщи кметът Здравко Димитров по време на общественото обсъждане. Обещанието му бе в отговор на призива на родители да се вземат спешни мерки за сградата, която е паметник на културата, и която е в критично състояние.
За проблема сигнализираха, родители дошли в залата на Общинския съвет.
„Сигнализирахме за проблема всички институции – Община Пловдив, Министерство на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство, още през януари 2018 г. Слава богу, представителят на главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство” арх. Слави Славов реагира веднага. Месец по-късно той ни изпрати констативен протокол, в който пише, че особено застрашаващо е състоянието на корнизите, които могат всеки момент да паднат и поставят в риск живота на ученици и учители. Месеци по-късно главният арх. На район „Централен” арх. Петър Петров потвърди становището на арх. Славов и постави срок от 10 месеца да бъде изготвен технически проект за реставрация и консервация. Този проект вече е съгласуван, но в бюджета не чувам да има заложени средства за стартиране на процедурата”, каза Елена Филипова, родител на дете, възпитаник на училището. Тя попита защо при положение, че администрацията знае, че един такъв проект се придвижва около две години, не са заложени средства, за да започнат ремонтните дейности веднага.
„2000 ученици и 150 учители са поставени в мизерни условия, натъпкани като сардини. Дворът е като след бомбардировка, сградата също. Когато подехме инициативата, ми се обадиха възпитаници на училището, които споделиха, че то е било в същата ситуация и преди 10 или 15 години”, каза още тя.
Здравко Димитров коментира, че и той има желание ремонтите да започнат веднага, но средства няма. Каза, че се очаква финансиране от правителството и обеща, че е готов лично заедно с родителите на деца от училището да отиде в София и да води разговори за проблема. Той припомни, че за учениците от Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий” и ОУ „ Княз Александър I” ще бъде построена нова сграда на стойност 6 500 000 лв.
Отговорът му не удовлетвори родителите и те призоваха за по-бързи действия.
„Всички разбираме, че ситуацията със сградата на Хуманитарната гимназия не е добра. Но искам да споделя, че в Пловдив има още 25-26 училища, които също не са ремонтирани и санирани. Сумите необходими за тези мащабни ремонти са между 150-200 млн. лв. Пари, които няма как общината да отдели и за да не се проточват ремонтите десетилетия, ние търсим финансиране както от държавата, така и от европейски програми”, коментира и зам.-кметът по образование Стефан Стоянов.
Той обясни, че с отделените средства ще стартира ремонтът, който ще продължи и догодина.
Едно от предложенията на граждани за бюджета бе средства от парите, заложени за хонорари за външни услуги, които са на стойност 9 500 000 лв., да отидат за цялостния ремонт, реставрация и консервация на една от най-емблематичните сгради на Пловдив.
ВЗИМА 4000 ЛЕВА КАТО СЪВЕТНИК В ОБЩИНАТА В СОФИЯ. А В ПЛОВДИВ КОЛКО ВЗИМАТ? :)
20:28, 23.03.2022