„Международни фотографски срещи“ е ежегоден фестивал в Пловдив с 40-годишна история, който се открива винаги втория петък на месец октомври в уикенд, наситен с фотографски събития – изложби, лекции, презентации.
Фотографският фестивал с тема „Социален топос“ ще покаже места, събития и хора с общата идея за времето и пространствата, където живеем, ще ни провокира към сравнение, съгласие или отрицание на образите, представени пред нас от артиста фотограф. Топосите – тематичното поле на изложбите – са определени от икономическите, политическите и индивидуалните човешки норми с фокус човека, живеещ във или извън тях. В залите на Градска художествена галерия и Старинен Пловдив ще бъдат показани осем изложби, които не само трябва да видим, но и да осмислим, за да почувстваме връзките на сложния визуален език на медиума фотография с нашата ежедневна реалност и съвременното изкуство.
Дигиталната ера даде на хората техниката да снимат буквално всичко, те снимат и споделят над един трилион снимки годишно. За жалост тази достъпна лудост на фотографирането обезцени стойността на изкуството. В преданост към фотоизкуството се провежда Пловдивският фестивал, за да се върнем към онова забравено мислене за ценността на мига и времето, когато един фотографски филм имаше 36 кадъра. За да се обърнем с лице към истинските произведения на фотографското изкуство, които така рядко виждаме публично.
Артистичен директор и куратор на „Международни фотографски срещи“ е доц. д-р Никола Лаутлиев.
Кои са акцентите на изложбите?
Емблематичните и романтични снимки на световно известния и всепризнат Ара Гюлер на родния му град Истанбул, неговите жители, улици и докове.
Изображенията като спомени, които се появяват подобно на упорити сенки в изложбата на Марко Ригамонти, видения, запазени за неопределено време.
Румен Койнов със силата и внушенията на живота в пристанището на град Манаус, портал и една от последните граници на цивилизацията в Бразилия;
Завладяващият документализъм на Владимир Василев за ежедневието на „Маргиналите“, там където има бедност и насилие, но и моменти на благодат и солидарност;
Райнер Ридлер с пътуването в сърцето на едно общество на стандартизирано свободно време, където реплики на най-великите туристически пейзажи са изфабрикувани в местни пространства, за да да инсценираме собствените си житейски истории;
„Със и без тебе“ е почит към бащата, резултат на 20-годишна работа на Магнум фотографа Якоб Ауе Собол, осемдесет фотографии, които са разказ за живота на пет континента; с уникално индивидуален и неповторимо експресивен стил на черно-бяла фотография.
„Световна душа“ новата мултимедийна творба на Мате Барта, „Разследване заради разследването“ или по-скоро „Наблюдение заради наблюдението“. Поредица от урбанистични пространства, гледки, които обикновено остават незабелязани в процеса на ежедневната им градска употреба;
Никола Михов, който преди Бъдни вечер решава да влезе в ролята на Дядо Коледа и да раздаде подаръци на възрастни и почти забравени хора. Кръговратът на живота и спомените намират продължение във фотографиите на неговата изложба.
Изложбите се откриват в присъствието на Якоб Ауе Собол и Сара Собол, Райнер Ридлер, Марко Ригамонти, Владимир Василев, Мате и Марк Барта, Томас Опиц – директор на галерия „Тобе“, Чагла Сарач – „Архив и изследователски център Ара Гюлер“, съветник по изкуствата на “Доуш груп”, Туана Пулак и Ясемин Йозюе от Ара Гюлер музей, Никола Михов и Филип Лхамсурен.
Фестивалът се организира от фондация „Пловдивско фотографско средище“ с подкрепата на Община Пловдив, Национален фонд „Култура“, фондация „Зингер-Захариев“ и със съдействието на Генерално консулство на Република Турция в Пловдив, Музей „Ара Гюлер“ и „Архив и изследователски център Ара Гюлер“ Истанбул, Институт „Лист“ –Унгарски културен институт София и галерия „Тобе“ Будапеща, Фактор БГ, Фотосинтезис, „Рамада Уиндам“ Пловдив Тримонциум, Общински институт „Старинен Пловдив“ и Градска художествена галерия.