Международния ден на театъра се отбелязва на 27 март. Датата е избрана през 1961 година на конгрес на Международния театрален институт към ЮНЕСКО. Свързана с откриването на сезона на Театъра на нациите в Париж през 1962.
Автор на първото послание за Деня на театъра през 1962 г. е големият френски творец Жан Кокто - поет, писател, дизайнер, художник, скулптор, сценарист, актьор и режисьор.
Това става традиция и всякат година на Международния ден на театъра световноизвестна личност отправя послание към всички, ангажирани в това изкуство, както и към публиката.
Българските театрали си имат свой отделен празник на 9 януари. За него се взема решение още през 1923 година на първия конгрес на Съюза на артистите. Въведен е официално през 1927 година.
Драмата в Пловдив ще отбележи Международния ден на театъра на 27 март с поредица от събития. В 14 ч. във фоайето на театъра ще бъде открита документална фотографска изложба, посветена на голямата Юлия Огнянова. След това публиката ще може да посети театралния музей, който официално вече ще работи за посетители.
"Разбира се, подготвили сме и изненади! И като за тържествен завършек ще се играе представлението „От другата страна на живота“. Нека заедно отпразнуваме хилядите жестове, усмивки и думи, извезани по страниците на театралните ни хроники. Очакваме Ви", канят от трупата.
"Всяка година на 27-ми март артисти от цял свят честват Международния ден на театъра. Обличат костюми, слагат грим, изричат реплики, вдигат завеси, включват прожектори. Обичайният забързан пулс на театъра ги въвлича и този ден в своя магически вихрогон. В този световен празник, ние от Драматичен театър-Пловдив, искаме да отправим своето послание. То се извисява леко над познатата ни театрална суета и помпозност. Изплъзва се от написания сценарий, сваля маската си и се отправя гордо към тайнствен шкаф с много чекмеджета.
Театралната памет е неочаквано пътешествие в света на миналото, нашепващ монолози от днес, подсказващ ни приказки за утре. Историята на пловдивския театър е доказателство, че този зашеметяващ лабиринт събира пътеките си в един център- туптящото сърце на всеки театрален човек, оставил себе си тук", канят от трупата.