Личността на Нери Терзиева събра поколението Z, за да му завещае професионалното си наследството

Автор: Соня Желязкова 2109
Личността на Нери Терзиева събра поколението Z, за да му завещае професионалното си наследството

Документален филм и дискусия в почит на легандарната Нери Терзиева събудиха сякаш заспалата тема за честността на журналистиката и преследването на високите стандарти в професията. Събитието бе организирано от БНТ в деня, в който телевизията празнува 65 години от създаването си. Десетки деца и младежи, споделящи интерес към професията, се събраха в първо студио на Българското национално радио в Пловдив, за да се докоснат до наследството, завещано от Нери.

„Какво би казала Нери“ е проект, в който осем журналисти и Петър Стоянов споделят своите мисли и спомени за яркото лице на „Ефир 2“, белязало пътя на професията по време на Прехода. Стандартите, които Нери Терзиева е изградила и следвала в тези трудни времена, както и уроците, поверила на своите ученици, се превръщат в един своеобразен курс по качествена журналистика за младото поколение. 

„Когато имаме колебание за нещо дали то е човешки достойно и журналистически правилно, можем да си зададем въпроса: „Какво би казала Нери за това“. Като един ориентир, като мачта, за която се връзваш, за да минеш през изпитанията, които професията предлага всекидневно. Честният и коректен към фактите поглед, пресъздаден свидетелски, сякаш този, за когото правим нашите репортажи, лично е присъствал през очите на нашите оператори и репортери. Това са неща, които Нери зададе като стандарти в репортерската професия““, разказа директорът на БНТ – РТВЦ в Пловдив Десислава Шишманова, цитирана от trafficnews.bg.

Учениците, който посетиха прожекцията, са родени две десетилетия след 1989г.. Те не помнят какво е представлявало новинарството преди тази година, може би дори им е трудно да си го представят. Но дискусия с журналистите Екатерина Генова и Татяна Ваксберг, които разговаряха с тях, ги накара да задават въпроси и да търсят отговори. Какъвто е и смисълът на журналистиката. 

Знаков момент бе историята за поздрав, изречен за първи път в телевизионен ефир – „Добър вечер, дами и господа“. Решение, взето в последните 5 минути преди вечерна емисия от партньора на Нери – Асен Агов. То обаче ще обърне изцяло представите на българите, които не са преживели „своето падане на Берлинска стена“.

„Когато познавате фона, на който Нери се появи, тогава феноменът става не само професионален, но и политически. Защото имаше само една телевизия, имаше само едно радио. Още дори свободни вестници нямаше. И тогава се появяват двамата с Асен и ти казват: „Дами и господа, добър вечер!“ Това беше атомна бомба. Едните се разплакват от облекчение, че това въобще е възможно, а другите качват адреналина до степен да искат да строшат телевизора. И фактът, че тези хора ги имаше в ефира първите години, те дадоха поне малко тласък на България да забележи, че има и друг начин“, разказа им Татяна Ваксберг.

Екатерина Генова, директор в БНТ, и още един от учениците на Нери обърна внимание на борбата ѝ да даде микрофона в ръцете на хора, които до сега са нямали глас.

„Тя насочи гледната точка през очите на обикновения човек, точно обратното на това, което се правеше в онзи момент – да се гледа отвисоко и да се говори с бездушния език на институциите. Уроците, които Нери ни даде, са безценни. Животът, отдадеността и честността ѝ към професията заслужават да бъдат разказани“, допълни Генова.

Част от лицата в поредицата „Какво би казала Нери“ е и съпругът ѝ – журналистът Евгений Тодоров. Той бе на първия ред в залата, заедно с внучката им Ева. Неговото включване в разговора сякаш успя да открехне завесата към личния живот на Терзиева, белязан от мисията ѝ да промени статуквото.

„Нери премина през много огорчения. Имаше три големи възможности да направи такава телевизия, каквато искаше, но и трите пъти беше смачкана буквално. От хора, които днес ни управляват“, разкри той. Сподели за задушаващата цензура и за моментите, в които Нери, като част от екипа на „Ефир 2“, е била унижавана и хулена от протестиращи срещу проекта на Терзиева.

В края на дискусията ученици от СУ „Димитър Матевски“ поднесоха цветя на Ваксберг, Генова и Шишманова. Младежите, които вече няколко години показват жив интерес към професията и създават свой вестник, са били поканени на дискусията и придружени от учителя им Таня Каракашева.

„Пожелавам Ви, деца, един ден и Вие да чувствате, че имате учители, за които да си зададете въпроса: „Какво би казала...““, сподели им в края на събитието Екатерина Генова.

Подобни новини

Весо

Много е тъжно, че БНТ Пловдив използват името на Нери за да си плавят ПР. Какво би казала Нери? Тя не е стъпвала в БНТ Пловдив от 90 г. , тя е била уволнена от Хачо Бояджиев и след това работи като говорител на тай- неуспешния президент а после за Сорос. Нери ще се учуди на целия този ФЕЙК който Евгени разиграва. Деси също е лицемер защото вече 35 год Нери няма нищо общо с БНТ. Спрете този цирк!!!

19:48, 09.11.2024
Отговора 0
Отговор

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина