Лекари: Затлъстяването при жените и борбата с генетиката

Автор: Plovdiv Now 1444
Лекари: Затлъстяването при жените и борбата с генетиката
По време на ежегодната конференция „Факти, противоречия, дебати в диагностиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания“, провела се преди дни в Банско, проф. Лилия Демиревска и д-р Илияз Хаджиев от Клиниката по кардиология на ВМА представиха доклади, акцентиращи върху актуалните предизвикателства, свързани със сърдечносъдовите рискове при пациенти с онкологични заболявания и затлъстяване – със специален акцент върху жените и рисковите периоди в живота им.
 
Повече от 50% от населението на Европа вече е със затлъстяване, като жените страдат малко по-малко. Но затлъстяването при жените има повече неблагоприятни последици в глобален аспект. Метаболитният синдром и затлъстяването по време на бременност засилват вероятността за развитие на затлъстяване на децата, независимо от пола, както и на затлъстяване в зряла възраст.
 
Затлъстяването на жените в ранна възраст се свързва с репродуктивни проблеми, изолация, тревожност, депресия и сърдечно-съдови усложнения. То увеличава значително и рисковете от неблагоприятни последици за майката и новороденото по време на бременност. Затлъстяването на родителите увеличава шансовете на бъдещите им деца също да страдат от затлъстяване, защото възникват промени на генетично ниво. При жените има специфични проблеми – например поликистозният овариален синдром, който е свързан със затлъстяване в по-голямата част от случаите. Освен с репродуктивни проблеми, се свързва и със засилване на риска за развитие на гестационен захарен диабет, прееклампсия и от преждевременно раждане.
 
Интересен момент за жената е настъпването на менопауза, защото понижаването на женските полови хормони забавя обмяната на веществата, променя чревния микробиом, провокира дислипидемия, нарушения на съня, инсулинова резистентност и други, които увеличават риска от затлъстяване и сърдечния риск.
 
Официално поведението при жените не се различава от мъжете. Въпреки това, има някои специфики. Жените отслабват по-трудно, защото имат по-малка мускулна маса, но задържат по-дълго желаното тегло. Това е така, защото генетично женският организъм е програмиран да съхранява енергия, за да може да изхрани потомството си. В същото време жените са по-мотивирани от мъжете да се борят с този проблем. При настъпване на менопауза жените трябва или да намалят храната или да увеличат натоварването, за да запазят теглото си. Има разлики и в типа на натоварване и в режима на хранене.
 
Физическото натоварване при жените, което цели отслабване трябва да съдържа комбинация от кардиотренировки и тренировки с тежести. Сутрешната закуска е от изключително значение. Може да се прилага фастинг, но при сутрешна закуска, по-ранно приключване на храненето и по-малко количество и по-малко калорична храна през деня. Интересно е и че при жените се наблюдава по-голям ефект от лекарствата за отслабване и от метаболитната (бариатричната) хирургия.
 
Независимо от избрания подход, лечението на пациентите със затлъстяване и особено жените трябва да е комплексно и да се извършва от интердисциплинарен екип, в който да участва ендокринолог, кардиолог, психолог, диетолог, хирург при необходимост.
 
Източник: ВМА

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина