Пловдивчанин се свърза с trafficnews.bg, за да изрази възмущението си от състоянието на детското отделение на УМБАЛ „Свети Георги”, намиращо се на адрес бул. „Васил Априлов”. В подадения сигнал той описва впечатленията си от базата, в която е бил престоя с детето му.
„Детското отделение е като кадър от филм на ужасите, където нерядко се налага престой от няколко дни до няколко седмици. Единствено новите дограми подсказват за някакво намерение за вкарване на лечебното заведение в някакви норми и здравни стандарти”, пише той.
Според него паркирането също е изключително затруднено. Той твърди, че линейки, които разкарват децата и техните майки из целия град за прегледи, заемат голяма част от местата. Истинският проблем според мъжа обаче започва, когато влезеш в сградата.
„Посрещат ви опашки, с понякога арогантни пациенти, които също изчакват, а атмосферата е отблъскваща. Навсякъде избива мухъл дори и в пулмологичните отделения. По терасите разни боси хора, които рядко разбират уж майчиния им език пушат цигара след цигара, а ако имате наглостта да им направите забележка то най-леко ще се разминете с предложение да си затваряте прозорците и да не излизате, пък било то и детето ви с пневмония или каквото и да е друго”, разказа той.
Той допълва, че персоналът на болницата е безсилен пред някои от пациентите, които се държат арогантно, а и не е тяхна работа да въдворяват ред или да просят средства за промяна на базата, в която работят.
„Питам аз новите пътища, новите сгради за чуждите студенти или лъскавите коли за властимащите са по важни от децата- бъдещето на България?”, завършва той.
Тrafficnews.bg потърси позицията на УМБАЛ „Свети Георги” ЕАД относно казуса. Ето и техния отговор:
„УМБАЛ „Свети Георги” ЕАД – гр. Пловдив е най-голямото лечебно заведение в страната, водеща университетска болница в Южна България, разположена е на две бази в рамките на гр. Пловдив, като едната се намира на бул. Васил Априлов, а другата - на бул. Пещерско шосе. Лечебното заведение е предпочитан център за медицински прегледи и консултации от най-леките до най-тежките и сложни за диагностика и терапия случаи. Близо 40 години Клиниката по педиатрия на УМБАЛ "Свети Георги" (преди ВМИ – Пловдив) се помещава в две съседни сгради с обща стълбищна клетка, конструктивно свързани, намиращи на бул. Васил Априлов №15а. По-старата сграда е строена през 1936 г., а другата – през 1981 г. През всичките тези години сградният фонд на Клиниката по педиатрия не е осигурявал добри условия за работа на персонала и адекватни битови условия, свързани с болничния престой, а от близо 30 години насам сградите, в които се намира клиниката, не отговарят на съвременните изисквания за болнична инфраструктура. В същото време клиниката се явява единствена по рода си специализирана структура за лечение на детски заболявания за региона на Югоизточна България.
В сигнала се акцентира на моментното състояние на сградите, в които се помещава клиниката, на трудното намиране на места за паркиране, на липсата на достатъчно персонал и на лошата култура на определени групи посетители и придружители на малките пациенти.
По отношение на културното ниво и поведението на гражданите, които посещават нашите клиники ще се въздържим от коментар. Ще се въздържим от коментар и за използваните определения в подадения сигнал. Възпитанието на хората е извън нашите възможности.
Относно липсата на персонал е логично цялото ни общество и всеки претендиращ член на това общество да се замисли, защо все по-трудно се намира квалифициран персонал, защо няма достатъчно желаещи да се обучават и да упражняват професията, особено в областта на здравните грижи.
Относно местата за паркиране също не бихме могли да вземем отношение, тъй като тази организация се изпълнява от Медицински университет – Пловдив. УМБАЛ „Свети Георги“ единствено може да настоява за подобряване на пропусквателния режим и осигуряване на повече паркоместа.
По отношение на текущите поправки, подмяната на мебелите и консумативите и цялото останало обзавеждане, административното ръководство на клиниката има задължение стриктно да следи за състоянието и да докладва своевременно на болничното ръководство за необходимостта от доставки, ремонти и поправки. В това отношение ръководството на болницата се налага да разчита на адекватното докладване на нередности. Всички сигнали и заявените потребности се проверяват и изпълняват незабавно, като се взима предвид и прилагането на съответните процедури по действащите закони и нормативни актове, с които няма как да не се съобразяваме (по Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, Закона за обществените поръчки и Наредба №5/2017 г. за стандартите за финансова дейност на държавните лечебни заведения и т.н.). В това число е и полученият от Вас сигнал, който веднага е разпореден за проверка и изпълнение за отстраняване на нередностите и за извършване на необходимите поправки.
Използваме сигнала, за да Ви информираме и за следното:
Концептуално и конструктивно остарелите сгради, в които се помещава клиниката, не дават възможност само с текущи поправки и ремонти да се отговори на действащите медицински стандарти и на разбиранията ни за съвременна болнична инфраструктура. Заради неправилната архитектура на сградния фонд на много места се наблюдават нередности и устройствени аномалии. Поради тази причина, близо 10 години един от приоритетите на настоящото болнично ръководство е реновирането базата на Клиниката по педиатрия. От 2011 г. насам се полагат системни усилия за намиране и осигуряване на финансиране за обновяването на клиниката и нейните подразделения. След многократни преписки с финансиращи институции и с Медицински университет – гр. Пловдив в ролята му на учреждение, което стопанисва и управлява държавния имот, върху който е построен настоящия сграден фонд, през 2017 г. беше изоставена идеята за цялостно укрепване, реконструкция и модернизация на старите сгради на бул. Васил Априлов №15а и надделя концепцията за строителство на изцяло нов корпус в базата на бул. Пещерско шосе.
Предвид голeмия размер на инвестициите, през 2018 г. поставихме началото на мащабна благотворителна кампания за набиране на необходимите средства под наслов „Най-доброто за нашите деца и онкоболни“.
Впоследствие обществената кампания беше подкрепена и на държавно ниво. От страна на правителството през лятото на 2020 г. бяха отпуснати 17 млн. лв., а заради значителното поскъпване на цените в сектор „Строителство“ до края на годината очакваме да бъде осигурено и останалото необходимо финансиране за изграждане на новия блок, в който ще бъдат поместени педиатричните и онкологични клиники и отделения, намиращи се сега в старата база на болницата.
Предстои получаване на необходимите съгласувателни становища и да бъдат проведени законустановените процедури, след което ще може да се изпълни и самото строителство. Предвид обема на строителните дейности прогнозите са клиниката по Педиатрия и нейните подразделения да бъдат пребазирани до края на 2025 г. Всички се надяваме да няма повече затруднения и нуждаещите се деца да получат една нова, съвременна база за диагностика и лечение”