Колективен имунитет постижим до края на юли, няма опасни щамове у нас

Автор: Plovdiv Now 8550
Колективен имунитет постижим до края на юли, няма опасни щамове у нас

Три варианта за излизане от пандемията очерта здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов. 

Всичко зависи от това кога българският народ ще постигне така наречения колективен имунитет на база преболедували и ваксинирани. Първият сценарий е оптимистичният и гласи, че до края на юни вече ще има достатъчно имунизирани.  Вторият вариант, който бе определен от проф. Ангелов като реалистичен, е колективен имунитет да бъде постигнат до края на юли.

Песимистичният сценарий е имунизацията да не тече в добри темпове и да постигнем тази защитна бариера чак към края на август. 

"Всичко зависи от темпа на ваксинацията", посочи министърът на здравеопазването. 

По повод разформироването на Националния оперативен щаб, Ангелов коментира, че това е логично решение.

"Логично е да бъде разформирован Щаба, тъй като той е надинституционална структура, която контролира държавни органи. Нормално е следващият премиер да сформира свое такова консултативно звено", посочи Ангелов. Дотогава и като министър в оставка заедно със своите колеги ще продължи да носи отговорност по здравните въпроси и пандемията. 

620 хиляди души са ваксинирани у нас, съобщи проф. Гигов. С този темп към момента всички ваксини, пристигнали в България са използвани веднага и се запазват втори. 

Проф. Ангелов съобщи, че в седмицата от 26 април ще имаме и първата голяма доставка от 138 060 дози от "Пфайзер", през май пък се очаква да получим 1,5 млн. дози. През месец юни - 1,6 млн. дози. Това ще позволи да се слагат по 55 000 дози дневно от „Пфайзер“.

Няма повод за притеснение относно нови щамове, които се разпространяват у нас, каза на свой ред проф. Тодор Кантарджиев, като според него новите варианти могат да се разделят на две групи. В първата са тези, които будят притеснение, това са британски, бразилски, южно-африкански и  нигерийски.  Те са притеснителни, тъй като променят щама и водят до различни мутации – по-бързо разпространяване, промяна във възрастта на заболеваемост и пр.

Във втората група са тези варианти, които все още са доказани и не са напълно доказани. Това са френски, чешки и румънски.

За първия все още няма данни за разпространяване извън областта Бретан във Франция, другите два също се изследват, но все още няма тревожни данни.

В Северна България има два случая на заболели с британския щам жени на 60 и 65 години. При тях се е засякла притеснителна мутация и затова се изследват и секвенират по-задълбочено пробите от областта, но за момента няма повод за притеснение.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина