Официалната церемония по връчване на отличие за проява на отговорност, загриженост и принос в борбата с пандемията, причинена от Ковид 19 започна в 11 часа в Регионалния исторически музей в Пловдив в зала “Съединение”.
Преди две години България преживя най-тежката пандемия от години насам. Ковид-19 затвори градове, напълни болници, изпразни улици. При обявеното извънредно положение Пловдив не е разполагаше с Ковид лаборатория, в този момент бизнесмени и будни граждани се обединяват и даряват безвъзмездно парични средства за отварянето на такава лаборатория. Благодарност към всички присъстващи изрази зам.-кметът по “Екология и здравеопазване” Анести Тимчев. След това думата взе и градоначалникът, предава trafficnews.bg.
"Трябва да сме винаги готови да отговаряме на катаклизми и катастрофи. Кметът на град Пловдив ще даде достопочтеното на всеки човек, помогнал в пандемията, която е образец на отношения в тежка ситуация. Благодаря на всички, които дадоха повече, отколкото трябваше. Поклон пред тези, които загубиха своя живот. След всяка трудност ние ставаме по-мъдри и определяме на кого да разчитаме", сподели заместник-кметът Анести Тимчев.
Кметът Здравко Димитров заяви че той самият е преболедувал коварната болест и е лежал в интензивно отделение. В този труден момент за него Димитров благодари и на бившия министър-председател Бойко Борисов, че е посетил Пловдив, за да се увери, че кметът на града е добре. Той отрече твърденията, че му де сърди. С насълзени очи разказа колко трудно е било на Общината да сформира кризисен щаб, който да организира лекарски кабинети и болници с извънреден брой легла.
"Поклон на всички Вас и на тези, които помогнаха да се преодолее кризата. Не знаехме какво следва, нямаше болнични легла, нямаше лаборатория, първият, който се разболя, беше младеж. Неговите изследванията бяха изпратени в Стара Загора и се върнаха след 10 дена. Тогава се свързах с г-н Гергов и открихме лабораторията", припомни кметът.
Здравко Димитров припомни за набирателния фонд, който първоначално е бил създанен, референтната лаборатория и апаратите за кръвна плазма. И поради повишения брой на боледуващи и запълнени болници, зала "Колодрума" беше превърната във военна-полева болница.
"Отменихме наеми, таксите за синя зона, тротоарно право, помогнахме на бизнеса както можахме, стартирахме програма "Топъл обяд", по която получихме средства и ходихме при болните, за да им носим храна.", поясни Димитров.
С почетен плакет и грамота награди гражданите, които са застанали зад Община Пловдив в битката с вируса. Отличия получиха бизнесмените Георги Гергов, Георги Петков, Димитър Бакалов , Петър Манджуков, Димитър Георгиев , както и ген. Явор Матеев, командир на Съвместното командване на специалните операции. Плакети получиха и всички фирми и хора, които са помогнали по време на пандемията.