Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги” навършва 50 години

Автор: Plovdiv Now 3610
Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги” навършва 50 години

Клиниката по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ) към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив функционално е разделена на два сектора – интензивен и анестезиологичен. През интензивното отделение годишно преминават около 500-600 пациенти, а анестезиологичният сектор участва в провеждането на над 25 000 анестезии.  В съвременния свят, нужда от интензивно лечение имат около 10% от хоспитализираните пациенти. В България приемът в интензивно отделение често е затруднен, най-вече, от недостига на персонал, съответно и процентът е различен. Това води до прием само на най-тежките и сложни случаи, които изискват продължително лечение. Съответно на това и средният престой в отделението е по-дълъг от приетите за стандарт средно 3-4 дни. Изходът от лечението на пациентите може да бъде пълно възстановяване или смъртен изход, но в някои случаи могат да останат трайни увреждания с различни по тежест физически и/или неврологичен дефицит – напр. при тежки черепно-мозъчни травми, които са една от най-честите причини за хоспитализиране в КАИЛ. Клиниката участва в лечебния процес на 12 хирургически клиники и в него работи екип от 114 души.

„За да бъдеш добър лекар, са нужни няколко неща – много да знаеш, много да мислиш, много да четеш, да си готов по всяко време на денонощието да скочиш и зарежеш собствения си живот, за да се опиташ да спасиш нечий друг и, най-важното – трябва да си добър човек. Ако има група лекари, които да притежават тези качества, най-добрите от тях стават добри специалисти по анестезиология и интензивно лечение. Захванеш ли се един път с нашата специалност – тя се превръща в съдба и няма начин да я забравиш и да си избереш друга. По-лесно е да забравиш и напуснеш любимата жена, отколкото анестезиологията и интензивното лечение.“, категоричен е проф. Чавдар Стефанов.

КАИЛ е структура, която освен с лечебна дейност се занимава и с научна и преподавателска такава. База е за обучение на над 40 специализиращи лекари от болници от Южна България, екипът участва в теоретичното и практическо обучение на студенти по медицина и специалисти по медицински грижи, и активно във всички национални научни форуми – конгреси, симпозиуми и конференции, както и в множество курсове за повишаване на квалификацията в европейски страни, в различни научни форуми и проекти.

„Нашата клиника е водеща в страната, но в някои области, действително, сме най-добри. Това са антибиотичната терапия, лечението на тежките пневмонии, механичната вентилация, екстракорпоралното очистване, мониторинга на пациентите. Благодарение на участието ни в центъра по компетентност „Перимед“, в рамките на голям европейски проект, ние успяхме да изградим уникална система за наблюдение на пациентите и събиране и архивиране на всички данни, свързани с техните жизнени показатели, диагностика и лечение. Предстои участието ни във втората част на този проект, като съществуващото досега ще бъде надградено и доусъвършенствано.“, допълва проф. Стефанов.

COVID-19 Ковид оставя сериозен отпечатък върху екипа на клиниката, която лекуваше най-тежките случаи и ежедневно се срещаше със смъртта. Оставя и основния урок - единствено действията, основани на науката и клиничните доказателства са правилните. Анестезиологията и интензивното лечение е специалността, която в голяма степен лимитира възможностите на другите специалности и на медицината като цяло. В нея постоянно навлизат най-новите изобретения и апаратура. Технологичният възход, който се отбелязва през последното десетилетие в полза на пациентите и „изкуственият интелект“ са в тясна връзка с подготовката на специалистите по анестезиология, които  трябва да са подготвени както за постоянно променящата се медицинска среда, така и за структурата на пациентите – все по-увредени, с много съпътстващи заболявания, често на преклонна възраст.

През 1974 г., на 16 октомври, се обособява Клиника по анестезиология, реанимация и интензивна терапия (КАРИТ) с ръководител доц. д-р Банко Воденичаров, дм. Понастоящем началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ) е проф. д-р Чавдар Стефанов, дмн. Тя е част от структурите на УМБАЛ „Свети Георги” - Пловдив и е с основна и определяща за болницата функция по изпълнението на дейности „Анестезия”, „Кардио-пулмонална ресусцитация” и „Интензивно лечение”. Клиниката по анестезиология и интензивно лечение към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив навършва 50 години от създаването си и остава водеща в лечението на болни в критично състояние с живото-застрашаващи нарушения на основните жизнени функции и всички, подлежащи на оперативна интервенция в Централна и  Южна България.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина