Какво трябва да умеят децата на възраст между 3 и 6 години

Автор: Plovdiv Now 950
Какво трябва да умеят децата на възраст между 3 и 6 години

Родителите винаги искат най-доброто за своето дее. И много често се тревожат дали правят наистина правилното за неговото развитие. Основното притеснение на мама и татко е в каква степен малчуганът изостава от своите връстници. Защото всички тайничко искат той да ги изпреварва, а не да е на опашката.

Има ли основни умения, които малчуганите на възраст между 3 и 6 години наистина трябва вече да знаят? И как да им помогнем да ги научат?

Най-важното, което децата трябва да знаят в тази възраст:

Има 4 основни неща, които малчуганите научават, ако ходят на детска градина. Това са:

да не се нараняват;

да не се цапат;

да не цапат;

да изработват красиви картички и изобщо творчески неща.

Това разбира се, далеч не е достатъчно. Но за детската градина определено може да разчитате за тези четири умения.

Онова, което трябва да направите като родители, е много повече. У дома и с ваша помощ, децата трябва да усвоят 8 наистина важни за растежа им умения.

Ето кои са те, как помагат и по какъв начин да го постигнете:

Ролеви игри

Те могат да бъдат вдъхновени от живота или от някоя прочетена приказка.

Ползи: развиват въображението, мисълта и езика; способностите за решаване на проблеми; откриване на произтичащи връзки; разбиране и овладяване на емоциите, изграждане на концепции.

Ежедневни рутинни дейности

Това са обичайните неща, които детето извършва всеки ден: влизане-излизане, подреждане, измиване на ръцете, лягане, обяд, поздрави...

Ползи: помага за овладяване на понятията пространство и време; при първите опити за четене и писане.

Календар

Не само на дейностите, които пряко засягат детето – спорт или танци например. Но и класическият календар, показващ месеците, седмиците и дните.

Ползи: помага на детето да разбере идеята за времето – минало, настояще, бъдеще; да осъзнае реалността; да борави с числа и количества; да сравнява и отчита промените.

Стихове и песни

Римите на стихотворенията и песничките са нещо изключително важно за растежа на детето в тази възраст.

Ползи: развива метафонологичните умения - да чува, разпознава и сегментира звуци, което на по-късен етап се превръща в основа за четенето и писането.

Домашни дейности

В тази група попадат всички онези дейности, които то може да прави с мама или баба: бродиране, шиене, месене на хляб и бисквитки.

Но също така и различните творчески занимания: рисуване, приложни изкуства, правене на гривнички с мъниста, редене на пъзели и т.н. Както и обикновени, но фини ежедневни умения: завързване на връзките на обувките, закопчаване на дреха с цип, отключване на малко катинарче, развиване на капачката на бутилка…

Ползи: всички те тренират фината моторика и координацията – както на ръцете, така и на очите, тъй като детето упражнява постоянен визуален контрол. Но също така и неговото постоянство, воля и ангажираност, необходими за изпълнението на всяка задача; учат го на анализ и планиране.

Търсене на предмети

Става дума за предмети с определени характеристики: по цветове, форма, начин на действие…

Ползи: дава възможност на детето да прави точна класификация и да преподрежда, което поставя основата за логико-математически умения, внимание и концентрация.

Игри с движение

В тази категория попадат всички занимания, изискващи усвояването на определени движения – от танци през каране на колело до правене на сапунени балончета.

Ползи: те научават детето да контролира по нов начин тялото и лицевите мускули, за да се справи с поставената задача; да работи в екип и да се конкурира, стимулирайки така желанието за победа и стигане до крайната цел.

Развиване на всички двигателни умения

Това са движенията отдясно и отляво, възприятието и свойствата на тялото.

Ползи: още едно важно умение, което помага на детето да използва по-свободно възможностите на тялото си, да се концентрира и да насочи способностите си в точния момент в правилната посока. Това е основата за бъдещото му добро представяне в училище.

Източник: Новите родители

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина