Как мислите влияят на тялото?

Автор: Plovdiv Now 4579
Как мислите влияят на тялото?

Отдавна известна информация е, че мозъкът ни управлява моторните функции на тялото, както и ни дава способността да мислим съзнателно и несъзнателно. Но учени откриват връзка между процеси в мозъка и неволеви процеси в тялото като дишане и показатели като сърдечен ритъм.

Проучването започва с изготвянето на така наречените „карти на мозъка“, произхождащи от сканиране с функционален ядрено-магнитен резонанс, фЯМР. Сканирането е извършено, докато мозъкът е бил в две състояния – покой и изпълнение на задачи. Този модел на мозъка впоследствие е бил сравнен с база данни с над 50 000 мозъчни снимки от фЯМР. Във връзка с моторната функция, открито е, че когато от мозъка дойде мисъл за движение, в тялото се задействат функции, които не са пряко свързани с движение.

Открита е и връзка между частта на мозъка ни, която е свързана с изпълнението на задачи и мотивацията ни и сърдечния ритъм, както и дишането. При промяна в начина ни на мислене, сърдечният ритъм и дишането се успокояват. 

Нашите мисли и чувства са свързани с движения и поведения, но засягат и части на тялото ни, които не са директно намесени в изпълнението на тези движения и дейности. Дори и части, които нямат роля при движението, се активират при самата мисъл за някакво движение.

Връзката между мозъка и тялото се оказва по-сложна, отколкото си мислим. Емоциите и чувствата могат да се изразяват и чрез процеси в тялото, и реципрочно процеси в тялото могат да предадат информация на мозъка ни, че има промени в обкръжението ни. Тази мрежа между частите от мозъка, които отговарят за когнитивните и моторните функции доказва връзката.

Едно проучване е установило, че може да се разшифрова движението на участниците, преди те да се преместят, а в някои случаи – преди даже да им е дошла мисълта да се преместят. Информацията идва от способността на мозъка да изгради определени шаблони за заучени поведения, които използва за да планира действията си.

Когато си помислим, че ще се придвижим в мозъкът ни се активира обширна мрежа от сектори, които участват в планирането, изпълнението и контрола на самото движение. Обаче не цялата тази мрежа участва в самото активиране на мускулите, при започване на движението части от нея са изключени. Една възможност за обяснение на това явнление е тези части да са отговорни за анализ на възможните последствия от движението – с анализ на околната среда и на други телесни фактори като енергия и мотавиция да се прецени дали то е подходящо за изпълнение.

Източник: Puls.bg

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина