За възходящия път на поколения медици, отдали времето и професионализма си на детското здравеопазване и на развитието на медицинската наука разказва изложбата с 20 пана, която бе открита тази вечер на Римския стадион в Пловдив. Ескпозицията е под надслов „75 години отдаденост на детското здраве” и може да бъде разгледана до 24 октомври включително. Чрез нея Катедрата по педиатрия и медицинска генетика към Медицински университет – Пловдив, която е в основата на Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги”, отбелязва 75 години от основаването си.  

Чрез паната е представено настоящото състояние на отделенията в клиниката, академичните постижения на катедрата, публичните инициативи на клиниката, включително и дарителската кампания „Най-доброто за нашите деца и онкоболни”, стартирала през 2018 г. Нейната цел е изграждане на нов педиатричен и онкохематологичен комплекс, в който да се преместят от старите си сгради Клиниката по педиатрия заедно с Детско спешно отделение и с още две по-малки клиники - по медицинска онкология и по клинична хематология, пише trafficnews.bg.

„Това е една необичайна изложба – една катедра и клиника представят своята дейност. Защо решихме, че можем да си позволим това нахалство в начина на презентация? Първо, защото 75 години са голям период от време. Смятаме, че нашите учители ни гледат отгоре и сме длъжни да им благодарим за това, което са ни оставили като начин на работа, отношение към децата и обществото. Второ, трябва да произвеждаме добри новини и да убеждаваме хората, че истинската медицина има място, че съществува, че могат да ни вярват. Освен това смятаме, че пред себе си имаме едно много добро поколение, което трябва да рекламираме, да му покажем, че има отворен път за неговото развитие”. С тези думи откри изложбата ръководителят на катедрата и началник на клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Св. Георги“ проф. д-р Иван Иванов. Той благодари на Медицинския университет и на болницата за предоставената възможност за развитие, на община Пловдив и на Митрополията. И посочи, че подобна инициатива би направила града ни по-интересен и успешен.

Ректорът на Медицинския университет проф. д-р Мариана Мурджева изказа поздравления за това, което е постигнала катедрата през тези седем и половина десетилетия. „За тази катедра се говори със специални чувства. Тя е един стожер в медицинското образование не само на университета, но и на Пловдив, и в национален аспект. Катедра, която в продължение на седем десетилетия и половина се е утвърдила като място за високо качество на обучението на нашите студенти, специализанти и докторанти. И неслучайно нейния сегашен ръководител е и зам.-ректор по качеството на нашия университет”, посочи проф. Мурджева. Тя изброи част от емблематичните личности, работили и ръководили катедрата, чиито имена ще останат записани със златни букви в историята на българската медицина - проф. Иван Вапцаров, проф. Иван Андреев, проф. Христо Михов, проф. Борис Бойкинов, проф. Евгений Генев, проф. Мирослава Бошева.

Проф. Мурджева сподели също, че Катедрата по педиатрия е известна не само с качественото си обучение, но и с много други инициативи в полза на обществото. Сред тях са ежегодният Празник на дарителите и емблематичните научни форуми, които събират педиатричната гилдия в нашата страна и международни учени. „Така че девизът на нашия университет „Посветени на хуманността” с пълна сила важи и за тази катедра”, заяви тя. И поднесе на проф. Иванов почетен знак на университета „75 години, посветени на хуманността” и картина на пловдивски художник.

Приветствие от името на ръководството на болницата отправи проф. Жанет Грудева. Тя напомни, че се работи и за създаването на модерна педиатрична база, каквато специалистите заслужават.

Откриването на изложбата уважиха епископ Арсений, зам.-кметът по здравеопазване Анести Тимчев и по култура Пламен Панов, здравни работници и благодарни пациенти. „75 години поколение след поколение са приемали чуждата тъга за своя, чуждата болест за своя. Всичко това с мисълта, че творят бъдещето на един прекрасен народ, един прекрасен град. Нищо не може да се каже за тези хора, освен сторваме дълбок поклон пред днешните и миналите грижи. Сторваме дълбок поклон пред умението им да бъдат не само лечители, но да бъдат предвестници на бъдещето и на успеха”, заяви Анести Тимчев.

Сред гостите бе и дъщерята на основателя на катедрата и на клиниката проф. Иван Андреев – проф. Цанка Андреева. За разлика от своя баща, тя е избрала да се посвети не на медицината, а на музиката. Но синът й тръгва по стъпките на своя дядо. С най-хуманната професия са ангажирани и повечето от членовете на фамилията. „Прекрасно събитие и много хубава инициатива да се изнесе в градска среда, за да могат повече хора да бъдат запознати с него”, сподели тя. И си спомни, че баща й дори дълги години след пенсионирането си е бил в помощ на своите колеги и пациенти. „Когато имаше ангажимент към някое дете, преодоляваше всякакви трудности, за да му помогне. Изобщо това бе едно поколение, за което лекарския дълг е на изключително голяма висота”, отбеляза проф. Андреева.

Доц. д-р Нарцис Калева-Ходжева съобщи, че подготвят за печат и юбилеен алманах, който ще бъде отпечатан. Книжното издание ще разкаже всички важни събития за катедрата и клиниката по педиатрия и ще проследи в детайли развитието на всички медици, написали с имената си историята на катедрата, а по-късно и на клиниката. Автори на алманаха са лекари от клиниката и преподаватели в катедрата – самата доц. Калева, проф. д-р Тоньо Шмилев и проф. д-р Мирослава Бошева.

ИСТОРИЯТА

Катедрата по педиатрия е основана през октомври 1946 г. към създадения година по-рано Медицински факултет при Пловдивския държавен университет с първи ръководител на катедрата проф. Богоя Юруков. Същински основател на Катедрата по педиатрия и на пловдивската педиатрична школа е проф. д-р Иван Андреев (1898-1978), който през още 1932 г. създава първото извънстолично детско отделение, чийто наследник е настоящата Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги” и съответно Катедрата по педиатрия и медицинска генетика на Медицински университет – Пловдив. Проф. Андреев ръководи катедрата чак до 1964 г. Автор е на първия учебник по заразни болести и е съавтор на първите учебници по детски болести у нас. Почетен гражданин на Пловдив, заслужил лекар, носител на високи правителствени отличия. Неговото име носи университетската клиника по педиатрия на УМБАЛ „Свети Георги” – Пловдив.

Традицията на отдаденост към децата и педиатрията продължава и при следващите ръководители- проф. Иван Вапцаров (1964 – 1974 г.), проф. Христо Михов (1974 – 1986 г.), проф. Евгений Генев (1986 – 1990 г и 2000 – 2006 г.), проф. Борис Бойкинов (1990 – 1999 г.), проф. Мирослава Бошева (ръководител на катедрата от 2006 до 2020 г., а на клиниката – от 2006 до 2014 г.) и настоящият ръководител проф. д-р Иван Иванов (ръководител на катедрата от 2020 г., а на клиниката – от 2014 г.).

Ключово условие за успех в лечебната, учебната и научната дейност е единството и взаимодействието между катедрата и клиниката. Клиниката е база за обучението на студенти от различните медицински специалности и на бъдещите специалисти по педиатрия и профилните й специалности. Сътрудниците на катедрата са и лекуващи лекари, а ординаторите към клиниката участват ежедневно в учебния процес, в оформяне на статии и изпълнение на научни програми. Клиниката дава стимул за индивидуалното усъвършенстване и научната дейност, а катедрата осигурява условията за това развитие и за въвеждане съвременни диагностични и терапевтични методики. Симбиозата между двете структури е полезна и задължителна за успеха, смятат юбилярите.

И допълват, че не по-малко важни условия за успех са стимулирането на индивидуалното развитие на лекарите, изграждането на екипност, приучването към всеотдайност, човечност, професионализъм, позитивизъм, но най-важното е любов към децата, към работата и към хората.