Забраната за работа на търговски обекти над 300 кв. м. да отпадне, ако мерките бъдат удължени - за това призоваха от Сдружението за модерна търговия. Според търговците към момента тази мярка води до пренасочване на целия клиентски поток - стотици хиляди българи, към много по-малки като брой и площ търговски обекти, които имат силно ограничен капацитет за гарантиране на дистанция и спазване на противоепидемичните мерки. Това води по-скоро до повишаване на риска от разпространение на Ковид-19, отколкото до намаляването му, каквато е целта на наложените ограничителни мерки, коментират още те.
Ето я и позицията на Сдружението за модерна търговия:
"Възстановяването на дейността на големите магазини ще има положителен здравен ефект, тъй като в тях е възможно да бъде осигурена необходимата дистанция между пазаруващите и пропускателен режим с цел избягване на струпване на много клиенти, каквото вече са наблюдава в по-малките обекти. Водещите ритейлъри вече показаха през над тримесечния локдаун, който беше въведен през ноември, че имат капацитета и мотивацията да спазват стриктно предписанията на здравните власти и да осигурят безопасна среда за работа и пазаруване. Доказателство за това е фактът, че функционирането им не само не доведе до ръст на заболеваемостта, но и допринесе за добър контрол на разпространението на вируса.
В този смисъл логично възникват следните въпроси по отношение на затварянето на големите магазини:
- На базата на каква информация и какъв анализ беше приета мярка, която предполага, че големите магазини са по-рискови за разпространението на коронавируса спрямо по-малките?
- На базата на каква информация и какъв анализ беше изчислено, че магазин с площ 300 кв. м. може да работи и е безопасен, а магазин с площ 301 кв. м. трябва да бъде затворен и е опасен за разпространението на вируса?
- Къде се пренасочва потокът от потребители, когато големите магазини са затворени?
- Как може да се обясни фактът, че в периода от средата на ноември до средата на януари, когато големите нехранителни магазини работеха без прекъсване, среднодневният брой на новозаразените с коронавирус в България спадна почти 10 пъти?
Отварянето на големите магазини, не само ще допринесе за справяне с пандемията, но и ще даде достъп на хората до широк спектър от продукти, включително и такива от първа необходимост като специални бебешки храни и пелени, продукти за лична хигиена, за дезинфекция на дома, за пречистване на въздуха, материали за спешни ремонти, продукти за грижа за бебето като стерилизатори, затоплители на храна, шишета и биберони; специални облекла и много други. Тези стоки се предлагат от големите търговци, при строго спазване на дистанция на достатъчно големи площи и при прилагане на противоепидемичните мерки в пълния им размер.
За членовете на СМТ опазването на живота и здравето на хората е най-важната задача и водещите ритейлъри у нас работят с отговорност и с разбиране за трудната ситуация, пред която Ковид пандемията изправи страната. Затова и сдружението призовава мярката за затваряне на големите магазини за нехранителни стоки да бъде отменена и да бъде възстановено нормалното им функциониране. Така милиони българи няма да се тълпят в малките магазини и ще имат достъп до необходимите им стоки, много от които от първа необходимост, при спазване на противоепидемичните мерки".