По официални данни заразените COVID-19 до момента у нас са близо 330 хил. Според математика от БАН проф. Огнян Кунчев реално заболелите от началото на пандемията в България обаче са 4 пъти повече.
Дългото боледуване и продължителния инкубационен период при коронавируса продължават да объркват сметките на лекари и математици. Според данните на Националния оперативния щаб заболели до този момент са точно 327 770, на практика обаче има още около милион, които са боледували или са били преносители, но не са отчетени.
"Институтът Роберт Кох казва, че трябва да умножим 330 000 х 4, това са 1 320 000. Значи толкова души са се срещнали с вируса изобщо без да подозираме. За да отчетем истинското положение в нашите модели трябва да умножаваме по този начин", обясни математикът от БАН проф. Огнян Кунчев.
Според него ако ваксинацията не се изпълнява по план, пандемията може да продължи до март 2022 г., а починалите да са близо 40 000.
При добра организация и по-голям брой имунизирани, очакванията са К-19 да отшуми по-рано.
"Ако 120 000 бъдат ваксинирани и още по-добре 150 000 бъдат ваксинирани, тогава до края на годината - ноември, декември можем да приключим с епидемията в България", допълни още той пред Bulgaria ON AIR.
Според него наложените нови мерки у нас са закъснели.
"То е даже късно. Червената лампичка беше отдавна, още преди 25 - 30 дена", отбеляза професорът.
Според изчисленията на математиците заразените след новото затваряне все пак ще намалеят с близо 2000 души на ден. Това обаче не успокоява проф. Кунчев.
"Въпросът е сега системата да не гръмне съвсем април месец. А то така се очертава, че аз на 20 април не знам какво ще стане", посочи той.
Според прогнозите масовото ваксиниране в България се очаква да приключи чак през юли 2022 г.