Икономическа полиция е започнала проверка на сигналите за злоупотреби в СУ „Св. Паисий Хилендарски” в Пловдив. Сигналите съдържат твърдения за злоупотреби със средства и нарушения в управлението на учебното заведение. Вече са привикани подателите на сигналите и в момента се извършва разследване по изнесените от тях данни, предаде trafficnews.bg.
Припомняме, че скандалът в пловдивското училище избухна след публикация на TrafficNews, в което бяха описани сериозни обвинения срещу директорката на учебното заведение д-р Ирена Душкова. В сигнал до редакцията ни и до РУО-Пловдив, бившите зам.-директори Димитринка Вакрилова и Ганка Петрова, заедно с четирима бивши и двама настоящи служители, заявиха, че са били подложени на психически тормоз, а в училището "цари хаос и страх". След публикацията ни по темата, към редакцията ни се обърнаха и други бивши, както и настоящи служители на училището, които изразиха аналогични позиции и потвърдиха описаните в сигналите проблеми.
Част от обвиненията към директорката бяха, че "ръководи институцията еднолично, с обидно отношение към персонала, липса на прозрачност при назначения и решения, честа смяна на заповеди „със срок за вчера“, и създаване на враждебна работна атмосфера".
По данни от проверка на РУО-Пловдив само за две години училището са напуснали над 90 души, сред които учители, техници, счетоводители и ръководен състав. От РУО-Пловдив потвърдиха пред медията ни, че за периода 2024–2025 г. са постъпили 16 сигнала срещу училището, 9 от които с твърдения за тормоз, обиди и неприемливо поведение на директорката. По резултатите от проверките са издадени осем предписания и е наложено едно дисциплинарно наказание.
РУО признава, че няма законови механизми да установява със сигурност психологически тормоз, но заяви, че случаят ще бъде включен в планираните инспекции през учебната 2025/2026 г., заради индикации за управленски проблеми.
В сигнала се посочва още, че назначенията в училището се извършват формално, като комисии за подбор често не функционират реално, а решенията се взимат лично от директора. Отделно се отправят и твърдения за дискриминационно отношение към жени в екипа, включително натиск върху служителки, завърнали се от майчинство, да напуснат.
Описаха и съмнения в нецелесъобразното разходване на бюджетни средства, както и за липса на отчетност. Това доведе до проверки от РУО-Пловдив, както и до сезиране на Община Пловдив. Общината извърши одит, който потвърди като цяло спазване на финансовата дисциплина, но отчете и единичен случай на отклонение, за който са предприети коригиращи действия. Поради ограничените правомощия на РУО-Пловдив, след извършени проверки част от сигналите бяха препратени към Районна прокуратура – Пловдив, а по-късно и към Икономическа полиция.
Междувременно, разследването от страна на икономическите органи вече е в ход и предстои да изясни дали действително има нарушения и злоупотреби.