Магистрати, преболедували COVID-19, се включват в кампанията по даряване на рековалесцентна плазма, която се ползва за лечението на тежко болни пациенти с коронавирусна инфекция, съобщават от Прокуратурата.
Дарението на плазмата се осъществява в Центъра по трансфузионна хематология на Военномедицинска академия. Към момента такъв център има само в София, като се очаква да бъде осигурена апаратура и да се отворят и в други градове.
Кампанията стартира по инициатива на ръководството на Прокуратурата, като броени часове след отправянето на призива бе създадена организация по дарение на животоспасяващата плазма /съдържаща антитела от преболедували COVID-19/
Предстои да се изготви график на всички желаещи прокурори, следователи и съдебни служители, които след възстановяване от инфекцията и отговарящи на специфичните критерии, ще могат да участват в инициативата.
Успоредно с това, по инициатива на Асоциация на прокурорите в България и Камара на следователите, магистрати и съдебни служители стартираха и събирането на средства за закупуване на апарат за плазмофереза, който ще позволи разширяване на възможностите за даряване на плазма.
Припомняме, че военният министър Красимир Каракачанов издаде заповед - всички военнослужещи, които са били заразени също да дарят плазмата.
Меджувременно медици алармират, че кръвната плазма не е панацея и не може да се лекува всеки пациент с нея. Това става само по препоръка на лекар и е необходимо и самата кръв да съдържа определени антитела, които се откриват със специални китове.