Фондация „Отворени изкуства“ кани на уъркшоп “Да живееш с изкуството“

Автор: Plovdiv Now 6118
Фондация „Отворени изкуства“ кани на уъркшоп “Да живееш с изкуството“

Фондация „Отворени изкуства“ и галерия Sariev обявяват отворена покана "Да живееш с изкуството" за уъркшоп на Кристиан Каспар Шварм за „Чудото на колекционирането“ на 24 април 2021 г., онлайн (целодневен)

Работен език: английски

домакин: Веселина Сариева

Вход свободен. Само с предварително записване

Краен срок за кандидатстване: 20 април 2021 г.
 
„ДА ЖИВЕЕШ С ИЗКУСТВОТО“ - уъркшоп на Кристиан Каспар Шварм на тема „Чудото на колекционирането“ е последното събитие от пролетната сесия на „Форум  Колекционери“, организиран от Фондация „Отворени изкуства“. Уъркшопът ще се проведе на английски език, онлайн на 24 април 2021 г. и изисква предварително записване до 20 април.

Международният колекционер Кристиан Каспар Шварм е основател на "Independent Collectors", онлайн хроника на съвременното колекциониране. Неговата глобална дейност в изкуството и свързаните с него области е наградена с престижната „Art Cologne Award“ през 2019 г. Същата година Кристиан Каспар Шварм посещава Пловдив и София, за да изнесе лекция, реализирана от Фондация „Отворени изкуства“. Оттогава той следва и проявява интерес към българската художествена сцена.

Уъркшопът „ДА ЖИВЕЕШ С ИЗКУСТВОТО“ ще предостави на участниците много лични перспективи за механиката на колекционирането. Ще се представят редица рефлексии на това, как най-добре да се състави колекция и какво да се вземе предвид. Всички избрани участници ще споделят своите мисли и визии с групата, за да се обсъдят заедно с Кристиан Каспар Шварм и да се даде отговор на поставените въпроси.

Този уъркшоп, който е с вход свободен, е насочен както към български млади колекционери, така и към млади колекционери от чужбина. Ще се обърне специално внимание на това, какво означава да започнем колекция на място, което не е международен арт център. За участието в уъркшопа не е от решаващо значение колко голяма или обширна е колекцията ви, важни са  страстта и любопитството по темата.

Кристиан Каспар Шварм казва: „Знам, че много хора имат проблем с термина „колекционер“. Те свързват колекционерството с мега колекциите, с които по-скоро не биха желали да сравняват собствената си страст към изкуството. Много по-важно от определението „колекционер“ се явява откритостта и желанието да се живее с изкуството. Това е и смисълът и разликата в крайна сметка.“

За по-голяма ефективност в семинара ще могат да се включат ограничен брой участници. При желание можете да кандидатствате най-късно до 20 април 2021 г. като изпратите мотивационно писмо за участие и няколко думи за себе си на имейл адрес: [email protected]. Не забравяйте да посочите име, местоживеене и телефонен номер.

Ще се свържем лично с избраните участници на 21 април 2021 г. Имената на участниците няма да бъдат обявявани без тяхното съгласие.
 
 
Програма на уъркшопа:

24 април 2021 г., Zoom
водещ: Кристиан Каспар Шварм
домакин: Веселина Сариева
 
10.00-10.15 ч.: Приветствие и представяне - Веселина Сариева
10.15-11.45 ч.: Откриваща лекция („Преоткриване на чудото“) - Кристиан Каспар Шварм.
11.45-12.00 ч.: Въпроси и отговори - Кристиан Каспар Шварм и Веселина Сариева.
12.00-12.30 ч. : Как да мислите собствената си колекция? – разпределение на задачите - Кристиан Каспар Шварм.
12.30-14.00 ч.: Обедна почивка
14.00-16.00 ч.: Презентации на отделни участници, обсъждане на теми и въпроси от Кристиан Каспар Шварм, групова дискусия
16.00-16.30 ч.: Кратка почивка
16.30-17.30 ч.: Обобщение и заключителни мисли
 

Кристиан Каспар Шварм (роден 1972 г.) е основател на "Independent Collectors", онлайн хроника на съвременното колекциониране. Неговата глобална дейност в областта на изкуството и свързаните с него области е наградена с престижната „Art Cologne Award“ през 2019 г. Освен страстта си към съвременното изкуство, Кристиан е всеотдаен любител на книгите и е превърнал собствения си офис в Берлин в библиотека. Той работи като фрийлансър, като консултант по стратегия и редовно преподава в базираната в Манхайм "Popakademie", държавна академия за популярна музика и култура.

Кристиан Каспар Шварм описва своята колекция като постоянно движение между два полюса: измерението на „конфликта“ – най-често в политически или обществен смисъл – се конфронтира със съвременната интерпретация на предаността и емоцията. Последната сякаш символизира почти духовен шанс да се изправим пред неясната сложност на нашия свят днес. Авторите в неговата колекция са: Fiona Banner, Nina Canell, Guan Xiao, David Horvitz, Raimer Jochims, Jonathan Monk, Mario Pfeifer, Peter Piller, Lin May Saeed, Karin Sander, Slavs and Tatars, Michael E. Smith, Martina Vacheva and Hague Yang.

„Форум Колекционери“ на Фондация „Отворени изкуства“ стартира през 2011 като платформа за образование и обмен, която запознава, поставя въпроси, дава фокус на утвърдени международни и български частни и корпоративни колекционерски практики, насочва и насърчава младите колекционери в съставяне и водене на колекция и създава комуникационна среда между отделните звена в артсистемата. „Форум Колекционери“ е мултижанров и с регулярната си годишна програма включва разнообразни формати: презентации, лекции, публикации, кампании, международни визити, публични и затворени срещи на колекционери и художници, галеристи и куратори.

През 2021 година в постпандемична ситуация на артсистема в криза „Форум Колекционери“ предприема разширяване на традиционния си формат на тематично, структурно и времево ниво, следван от намерението да подпомогне адаптацията на участниците в артсцената в България. Поставяйки основната теза, че познаването и приемането на другия в микрообщността, обединението и споделянето на проблемите и решенията е изход от настоящето и път към бъдещето, „Форум Колекционери“ има намерението да създаде обща среда на споделяне и видимост, които дават панорама, възможни насоки за справяне и  предпоставки за бъдещо сътрудничество. Освен тази нова линия, ориентирана към микрообщността, „Форум Колекционери“ продължава и традиционната си програма, като реализира международен обмен и запознава с международни колекционерски практики.

 Организатор на програмата е Фондация „Отворени изкуства“ в рамките на програмата  „Въведение в съвременното изкуство“.

През 2021 проектът се реализира с финансовото съдействие на „Програмата за подкрепа на професионални организации в областта на изкуството“ на Национален фонд „Култура“.
 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина