Физическата активност поддържа мозъка жизнен и активен – упражненията на тялото водят до стимулиране на мозъка и подобряване на когнитивните способности. Причината за жизнеността е открита и тя се крие в определен протеин в кръвта – които обяснява как физическата активност работи за дълголетието.
Научното изследване е осъществено заради усилията на учени от Калифорнийския университет в Сан Франсиско и университета на Куинсланд в Австралия. Трудът е публикуван в списанията Nature, Nature Aging и Nature Communications.
За доброто здраве и активност на мозъка вследствие на физическа активност съществена роля играе протеин, който се намира в кръвта. Това е тромбоцит фактор 4 или PF4 и е свързан не само с мозъка, но и с дълголетието и успешността на кръвопреливането. Тромбоцитите основно имат роля в кръвосъсирването, където действат като преграда, пазеща от кръвозагуба. Конкретно PF4 има подпомагаща функция за имунния отговор при инфекция, но сега учени са открили друга роля на протеина – тази в борбата със стареенето. Комбинацията от здравата кръв и физическата активност могат да стимулират функцията на мозъка, поддържайки неговото здраве.
Научният труд сочи, че PF4 може да намали възпаленията в мозъка и да подобри паметта, възстановявайки някои от уврежданията по органа, които се получават с напредване на възрастта. В комбинация с определенен мембранен протеин, наречен klotho, който има силни възможности в подобрението на когнитивните способности, PF4 показва способност да въздейства на правилните мозъчни области и да „пренесе“ ползите от klotho на правилните места.
Нивата на PF4 могат да бъдат повишени естествено чрез физическа активност. Открито е, че заради упражненията се наблюдават повишени количества PF4, което директно влияе на здравето на мозъка.
Мозъкът и физическото здраве са тясно свързани – освен приноса на PF4 към мозъчната активност, предотвратяването на когнитивния упадък и дълголетието, упражненията спомагат подобряване на психичното здраве чрез поддържане на положително настроение и намаляване на стреса, тревожността и депресията. Доброто здраве на мозъка зависи и от други фактори, като средата и социалните връзки. Препоръчва се и редовна стимулация чрез активности, които създават нови връзки между невроните, като четене, учене и решаване на логически задачи. Способността да се поддържа доброто здраве на мозъка чрез грижа за физическото състояние показва адаптивността и издръжливостта на човешкия организъм.