Феноменът на търгуване от дома Robinhood вече движи пазарите в цял свят

Автор: Plovdiv Now 8174
Феноменът на търгуване от дома Robinhood вече движи пазарите в цял свят

Феноменът на търгуване от дома, започнал от САЩ, вече се превръща в глобална тенценция, пише Bloomberg.

Ритейл трейдърите са навсякъде. Във Великобритания отварянето на спестовни сметки без такси в Interactive Investor се повишава с 238% при инвеститорите на възраст между 25 и 34 години през април и май. В Индия новите трейдъри нарастват, след като се вклюбиха в акциите, които се търгуват за под 7 цента в САЩ.

Ритейл инвеститорите в Москва закупиха почти двойно повече руски акции през юни, отколкото през април. В Малайзия индивидуалните трейдъри стоят поне отчасти зад огромните ралита при производителите на медицински ръкавици - акциите на компания в сектора поскъпнаха с над 1500% през тази година. В Япония ритейл инвеститорите насърчиха поскъпването на книжата на биотехнологична компания, отбелязваща седем поредни години на загуби, почти единадесетократно, насърчени от оптимизма за недоказано лечение срещу коронавируса.

На фона на почти нулевата доходност от спестовните сметки и допълнителното време, което хората спечелиха с работата от вкъщи, инвеститорите аматьори могат да се превърнат в постоянно явление. Тенденцията е подхранвана от безплатни приложения за търговия като Robinhood, което не просто улеснява процеса, но и го доближава до възприятието за игра. Безкрайната подкрепа на централните банки също насърчава фондовите борси въпреки най-тежките икономически фундаменти в историята. 

“Чрез новинарските и социалните медии търговията на пазарите се превърна в обичайна тема на разговор. Лесният достъп, ниските цени и огромните движения при много акции от началото на март са основните двигатели”, коментира Дейвид Фридланд, директор за Азиатско-тихоокеанския регион на Interactive Brokers. Според него границата между институционалните и ритейл инвеститорите продължава да се размива, като в същото време малките инвеститори доказват способността си да движат пазарите. 

Пандемията задържа милиони хора по домовете им, а платформите за търговия с ниски такси се разпространиха от Америка в останалата част на света.

Японското дружество Tella, което посочва, че разработва лечение срещу коронавируса с ограничен капацитет за тестване в Мексико, е най-добре преставящото се на местния пазар с около 4000 листнати компании през тази година.

Акциите на корейския производител Shin Poong Pharmaceutical, разработващ лечение срещу маларията, поскъпват с 987%, което го поставя на водещо място в индекса Kospi като компанията, чиято оценка се е повишила най-много през тази година. 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина