Еврейската общност в Пловдив, страната и по света е в навечерието на един от най-големите си религиозни празници - Пасха или Песах.
През 2021 той е на 27 март, като ще започне след 19,30 часа и ще продължи 8 дни.
Пасхата е стар еврейски празник, който напомнял на израилтяните как Бог ги освободил от египетско робство през 1513 г. пр.н.е. Бог им наредил да честват това важно събитие на 14–ия ден от юдейския месец Авив, който по–късно бил наречен Нисан.
Песах символизира свободата, уважението на традициите, връзката между поколенията, почитта към родителите и миналото на еврейския народ.
По време на празника символично се преповтарят моменти от последната вечер преди бягството. Самото събиране около празничната трапеза се нарича Седер, следващите 5 дни се наричат „полупразници“.
Празникът продължава 7 дни в Израел, като първият и последният ден са официален уикенд, а в други страни, където живеят еврейски общности, той се увеличава с още един ден.
„Пасха“ се превежда от иврит като „премина“. Свързано е с тази част в Библията, където се описва как фараонът отказал да освободи евреите от робство. Тогава бил застигнат от ужасна участ - той и всички жители на страната му. Водата се превърнала в кръв, земята била нападната от напаст – въшки, скакалци и мухи. Настанал мор по добитъка, хората страдали от гнойни циреи. Спуснала се тридневна тъмнина, реколтата била унижена от градушка. Най-страшното било, че смърт покосявала първородния във всяко семейство. Но това нещастие не засегнало евреите, тоест Бог ги предпазил - „отминал“.
Ужасен от смъртта на първородния си син и Божиите наказания, фараонът освободил евреите. И точно това събитие се празнува на Пасха - изходът от Египет и освобождението на народа от робство.