Етнографският музей в Пловдив в условията на продължаващата социална изолация показва в онлайн пространството поредната си виртуална изложба под името „Знаци на времето". Тя представя колекция от старинни лампи и часовници, притежание на музея.
Докато часовникът отмерва времето през деня и нощта, светлината разсейва нощната тъмнина и прогонва инстинктивния страх. От най-дълбока древност мракът е разсейван с помощта на борината. Векове наред свещи осветяват домовете на хората. Успоредно с това са изобретени и глинените лампи, светещи с растително масло или животинска мас. По-късно лампите се усъвършенстват, променят се материалите за тяхната изработка, достига се до много сложни форми. Появяват се лампи с необикновена импозантност и съвършен вид, които затъмняват самия източник на светлина, обясняват от Етнографския музей.
Най-старият експонат е от 1722 година. Това е „Ралф Гут” - часовник, изработен от сребро, със сребърен циферблат, с три предпазни капака, според тогавашните изисквания за съхранение на часовника. Декориран е богато с рог от костенурка и сребро.
На официалния сайт на Етнографския музей в Пловдив любознателните могат да разгледат и други три виртуални изложби - "Модата алафранга", "Романтиката от кутията за спомени" и "Български народни накити".