Напредъкът в електронното здравеопазване в България обещава бърз достъп до медицинска информация и улеснено лечение. Реалността обаче все още изостава от законовите изисквания и техническите възможности, предупреждават експерти.
Д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив, сигнализира за проблем в системата – част от лабораториите и болниците отказват да подават данни в Националната здравно-информационна система, въпреки че това вече е задължително по закон.
„За съжаление, не всички лаборатории изпращат резултатите от изследванията, въпреки че са длъжни. Това не е технически проблем – причините са други, може би свързани със страха от прозрачност“, коментира пред TrafficNews д-р Сотиров.
От октомври 2023 г. законът изисква всички лечебни заведения, независимо дали работят със Здравната каса, или не, да подават в системата електронни документи, включително резултати и епикризи. Но някои все още го избягват. Сред тях има както частни, така и държавни болници.
Докато болниците имат пропуски, личните лекари вече прилагат новите правила изцяло.
„Аз съм един човек в моето лечебно заведение и въпреки това изпращам всичко в системата. Как тогава болница с милиони бюджет и десетки служители не може“, пита риторично д-р Сотиров.
Липсата на пълна и достъпна медицинска информация забавя лечението, създава риск от грешки и подкопава доверието в реформите. Все още не е ясно дали държавата ще приложи санкции срещу некоректните болници и лаборатории, но според д-р Сотиров, натискът трябва да продължи:
„Всички трябва да сме част от една и съща система – прозрачна, работеща, в полза на пациента. Вярвам, че това ще стане.“