Няколко души са колабирали днес заради екстремните горещини, които обхванаха Пловдив. Най-младият пострадал е 16-годишно момиче, а най-възрастният – 92-годишна жена. Инциденти с припаднали се случват най-често на улицата и в търговски обекти, съобщават от Центъра за спешна медицинска помощ, който обслужва цялата Пловдивска област. Само до обяд са получени седем сигнала за граждани, изпаднали в безпомощно състояние вследствие на жегата, разказа за TrafficNews д-р Златка Стоянова, завеждаща работна смяна в ЦСМП.
Според нея превенцията е ключова и не само на открито, и в домашни условия. „Помещенията трябва редовно да се проветряват и по възможност да се охлаждат. Много е важно да се пие вода, дори без жажда. Излизанията на открито да се ограничат, особено в най-горещите часове, а облеклото трябва да е леко, широко и проветриво. Задължителна е и шапка на главата“, подчертава д-р Стоянова.
Зачервяване, прилошаване, отпадналост, загуба на равновесие, ускорено дишане са първите симптоми на прегряване, за които човек трябва да следи. „В такива случаи трябва незабавно да се потърси сянка и да се приемат течности. Ако сте вкъщи, охлаждащ душ също помага. Но най-важното е превенцията. Не е нужно веднага да се вика линейка при леко неразположение“, обяснява специалистът.
Всеки ден в Центъра за спешна помощ са непредсказуеми и динамични, разказва завеждащият отделението. А опасното време дава отражение и върху тяхната дейност. „Работата на екипи е затруднена в тази екстремни условия. Жегата оказва въздействие върху медикаментите и апаратурата в линейките, електрониката и таблетите се нагряват и понякога спира. Това води до прекъсване на връзката с екипите, като не могат да видят инцидента, който им се подава. Освен това, нека не забравяме, че медиците също са хора, също изпитват трудност, когато са на терен при такива температури“, споделя д-р Стоянова.
Всеки ден на разположение дежурят седем екипа от медици в град Пловдив и още десет, които покриват всички останали градове в областта. Спешния телефон обаче прегрява – получават се над 150 сигнала само за дежурство. На всички тях трябва да се реагира максимално бързо и адекватно. Често обаче, разказва д-р Стоянова, Спешна помощ се вика от хора със симптоми като – диария, повръщане и висока температура. От ЦСМП напомнят за подобна симптоматика пациентите да се обръщат първо към личните ли лекари за назначаване на терапия.
Д-р Стоянова апелира гражданите да се вслушват повече в съветите на лекарите и при екстремно време да бъдат по-отговорни към здравето си.