Всеки четвърти работещ българин не може да си позволи дори едноседмична почивка. Това показват данни на Евростат за 2023 година, анализирани от Европейския синдикален институт (ETUI) и представени от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП). Според анализа, цитиран от КНСБ, бедността по отношение на възможността за почивка се задълбочава - както в България, така и в целия Европейски съюз.
През 2023 г. броят на работещите българи, които не могат да си позволят ваканция, е нараснал с над 34 хиляди души спрямо предходната година, достигайки 945 717 души. Това представлява 24% от всички работещи в страната. България се нарежда на четвърто място в ЕС по този показател, след Румъния, Унгария и Португалия.
Тревожната тенденция се наблюдава и в целия Европейски съюз - над 41,5 милиона европейци не са могли да си позволят летен отдих през миналата година, с над 1 милион повече в сравнение с 2022 г. ЕКП определя това като сигнал за влошаващо се качество на работните места и разпад на европейския социален договор.
"Почивката със семейството или приятелите е основна част от човешкото благополучие. Данните обаче показват, че все повече хора са принудени да я жертват заради ниски доходи и нарастващи разходи", заяви генералният секретар на ЕКП Естер Линч.
По думите ѝ икономическото неравенство се задълбочава, като дивидентите нарастват 13 пъти по-бързо от работните заплати, а главните изпълнителни директори печелят над 100 пъти повече от обикновените служители, предава "Труд".
ЕКП настоява за спешно прилагане на Директивата за минималните работни заплати и за приемането на "Пакет за качествени работни места", който да осигури реални гаранции за социална справедливост и достъп до достоен живот, включително заслужена почивка.