Църквата отбелязва на 25 март големия празник Благовещение. Това е денят, в който Архангел Гавриил се явява като бял гълъб на Богородица, за да й съобщи, че ще роди непорочно заченат Божи син - Спасител на човечеството.
Благовещение винаги се чества на тази дата, точно 9 месеца преди Рождество Христово.
Днес празнуват имената Благовест, Благовеста, Благой, Благо, Блага, Евелина, Евангелина.
Днешната дата се счита и за християнския ден на жената и майката. Символизира женското начало и зачатието. Жените са уникални с това, че са благословени да даряват живот, да отглеждат рожбите си с грижа и любов, да ги възпитават в християнските ценности и морал.
Народът нарича празника също Благовец. Традицията повелява да се облече нова и чиста дреха, с която да се седне на празничната трапеза. На нея задължително присъстват риба, обредна питка и мед.
Счита се, че както премине денят, така ще премине и цялата година. Затова и се счита за хубаво човек да носи паричка в джоба си. Жените задължително премитат къщата и изгарят всичката смет - така се изгаря и лошото в дома им.
В някои райони този ден все още е известен като Кукувден. Според народните вярвания, именно тогава се чува за пръв път кукувицата и с това настъпва пролетта. Според едно от поверията не е хубаво да се спи до късно, защото ако човек спи и пропусне да чуе кукувицата, е възможно да се разболее. Друго поверие гласи, че когато чуе птицата, човек трябва символично да докосне хляб и пара, за да е сит и богат през годината.
На този ден девойките се опитват да откъснат клончето, на което е кацнала кукувицата. Ако успеят - носят го в пазвата си, за да се задомят скоро. Пробиват се и ушите на малките момиченца, за да могат да носят обеци.
Днес празнуват имената Благовест, Благовеста, Благой, Благо, Блага, Евелина, Евангелина.