За седма година, културен център Тракарт организира Международен фестивал „Дни на тракийската култура“ . Фестивалът започна на 20 юни и продължава до 26 юни 2019 г.
Фестивалната програма обхваща две направления – Музика и Слово – представени от Втората международна научна конференция “Древна Тракия-сакрално и профанно ” и концерти, изложби, излъчване на филми, четения.
От 21 до 23 юни 2019 г. в Културен център „Тракарт“ се провежда Втора Международна научна конференция на тема „Древна Тракия-сакрално и профанно", в която ще участват изтъкнати учени траколози и културолози - проф. Иван Маразов, проф. д.изк. Ваня Лозанова, гости от Турция, Холандия, Белгия и др.
Пловдив, като географски център на Тракия, е бил и е център на тракийската култура и има историческата мисия да съхранява, изследва и представя материалното и нематериално наследство на траките. Най-старият жив европейски град, по естествен път на взаимно опознаване, обединява и представя Балканската диаспора и подчертава общите ни културни корени, традиции и ритуали.
Международният фестивал „Дни на тракийската култура“ 2019 е част от Календара на културните събития на Община Пловдив. Входът за всички събития е свободен.
Вижте подробната програма за днес, събота!
Културен център „Тракарт“, Втора Международна конференция „Древна Тракия – сакрално и профанно“. Сесии:
09.00 – 09.15 Регистрация
09:15 - 09:30 Приветствени думи от д-р Георги Иванов – Жорж Трак
09.30 – 10.15 – Иван Даракчиев “Пълно описание на наличните данни за Circumpontic като люлка на европейската цивилизация и Тракия като арийска сърцевина“
10.15 – 11.00 – Атанас Орачев - “Римски автори за "Шлабиной" на фона на доклада на Овидий за странното кимане на гетите
11.00 – 11.15 Кафе пауза
11.15 – 12.00 проф. Борис Атанасов - “Дунавските българи - генетично дърво и тракийска праистория”
12.45 – 14.00 Обяд
14.00 – 14.45 Димитър Димитров
14.45 – 15.30 Добрин Денев - Плочката от Караново – прочит и тълкувание
17.45 – 18.30 Петър Кацаров "Анзѣ, Божествената династия и Висшите съкровища на мъдростта у Благоначалните"
19.00 ч. “Островът отвъд Борей” - филм с участието на проф. Иван Маразов и проф. Ваня Лозанова - 58.10 мин. Филм на Цветан Симеонов
Представата за утопичното Отвъдно твърде често се отъждествява с остров. Там отиват богоизбрани и заслужили членове на обществото. Не е нито много топло, нито много студено. Няма болести, няма вражди и войни. Златото се стеле по земята. Месото се ражда готово или поне полуготово, за да няма излишен разход на енергия. Много опити са правени да бъде локализиран този Остров на блажените. Някои го пращат в земите на древните траки. Там, където духа силният северен вятър. Във филма „Островът отвъд Борей” професор Иван Маразов и професор Ваня Лозанова го издирват сред морета, езера, дори сред надвиснали скални зъбери.
21,00 часа - Кметство на Район Западен
„ПОБРАТИМИ” - 57.55 мин. Филм на Цветан Симеонов
Един сакрален комплекс в южните склонове на Конявската планина привлича като магнит бездетни жени. Идват в покрайнините на село Лиляч с копнеж да заченат. Обредът, който е жив и до днес на това място, няма аналог. Филмът „Побратими” реконструира ритуала, в който се долавят древни магически действия за предизвикване на плодородие. Обредът е изследван задълбочено от екипа на професор Васил Марков и доцент Алексей Стоев. Край Лиляч слънчев лъч докосва земята под сакрална арка. Това древните приемат като акт на свещен брак, който продуцира раждане. Хилядолетия, след като тази представа би трябвало да е отзвучала, под каменния свод хората пропълзяват като змии, за да се родят отново. И да създадат нов живот.