Почти половината от починалите заради коронавируса в Европа са в домове за стари хора и социални грижи. Това заяви на брифинг в Копенхаген регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Клуге, цитиран от пресслужбата на СЗО – Европа.
„Това е една невъобразима човешка трагедия“, каза д-р Клуге и призова за активизиране на усилията в посока към ефективна защита и по-добри грижи за възрастните хора и хората от уязвими групи с физически и ментални увреждания, настанени в такива учреждения.
„Всички, които умират в домове от COVID-19, имат право да бъдат посещавани и да получават грижи до края на живота, включително облекчаване на симптомите с адекватни лекарства и заобиколени от своите близки“, каза д-р Клуге.
По думите му хората, които страдат от физически или умствени увреждания, често са в по-напреднала възраст, с много други заболявания и по тази причина са особено уязвими към този вирус.
„Много от тях днес не могат да бъдат посещавани от семейството и приятелите си. Те вече не получават емоционалната и физическата подкрепа, която им носят тези посещения на близки хора. Понякога настанените в тези домове са изправени пред заплахата от злоупотреба и пренебрежително отношение“, обърна внимание д-р Клуге. Според него неадекватните грижи и начинът на работа сами по себе си са фактор, който благоприятства появата и разпространението на коронавируса в тези заведения.
„Дори сред многото възрастни хора, които са уязвими и живеят с множество хронични заболявания, мнозина имат добър шанс за възстановяване, ако са добре обгрижвани“, каза директорът на СЗО – Европа.
„Тази пандемия блесна като прожектор, който осветява забравените и подценявани области от нашето общество. В целия Европейски регион дългосрочните грижи често са силно пренебрегвани, а не трябва да е така“, допълни д-р Клуге. Според него точно в този момент е време да отправим поглед към бъдещето и да насочим усилията си към инвестиране в интегрирани системи за дългосрочна грижа, ориентирани към потребностите на хората във всяка европейска държава.
„Преданите и състрадателни хора, работещи в тези учреждения, често са претоварени, ниско платени и незащитени – те са героите на тази пандемия. Трябва да направим всичко възможно да осигурим на тези работници защитна екипировка и други необходими пособия, за да защитят себе си и тези, за които се грижат“, добави той.
„Овластете хората, които работят в системата за грижи. Променете начина, по който функционират заведенията за дългосрочна грижа. Изградете системи, които дават приоритет на нуждите на хората“, призова д-р Клуге.