Бившият шеф на Дирекция "Митници" в Пловдив Мирослав Беляшки обжалва уволнението си след мащабната акция, която се проведе срещу него в Пловдив. Мирослав Беляшки беше задържан на 30 април т. г. след няколкочасова операция на работното му място в Пловдив и бе откаран в ареста в София. Бяха му повдигнати обвинения за длъжностно престъпление, тъй като бе осуетил проверка на ТИР с цигари на ГКПП "Капитан Андреево", без да има право на това. След 2 месеца и половина е ареста, през юли той излезе под домашен арест. В края на октомври Софийския апелативен съд уважи молбата му и го пусна под гаранция от 8000 лв.
Заседанието в Административния съд –Пловдивсе проведе днес, а по делото днес бяха разпитани негови бивши колеги и настоящия директор на митницата в Пловдив и негов бивш заместник Румен Бабов. Сред разпитаните беше и Ангел Ермов, един от двамата служители, с които Беляшки отишъл до "Капитан Андреево".
Мирослав Беляшки се опитал да освободи от ГКПП "Капитан Андреево" цигари, за които се проверявало дали не са менте. Тирът бил задържан на митнически пункт на 12 април т. г. заради възникнали съмнения, че в брандирането на кутиите има нарушения на интелектуалната собственост, и се очаквал отговор от притежателя на мярката, пише 24 часа. Това стана ясно от разпита на главния инспектор в пловдивската митница Ангел Ермов, който е бил с Беляшки, за да отмени задържането на стоката и да уреди конвоирането й през страната. Ермов беше изслушан по делото, с което Беляшки оспорва заповедта за уволнението си пред Административния съд. Той е категоричен, не е нарушавал закона и фактите са третирани превратно.
"Тръгнахме сутринта на 17 април - Беляшки беше със служебно волво, ние го следвахме с дачия. В Пловдив и през целия път се движехме с включена светлинна сигнализация, престроявахме се неправилно, а на магистралата пътувахме със 180-190 км/час", разказа още Ермов. Когато стигнали ГКПП-то, началникът на митническия пункт там Валери Стайков им обяснил защо е задържан товарът.
Сегашният директор на митницата в Пловдив Румен Бабов, заяви, че понятие като конвоиране на товар в митниците няма и че в дългата му практика не е имало подобен случай. Началникът на местния отдел "Митническо разузнаване и разследване" Васил Петров пък каза, че Беляшки му се е обадил вечерта на 16 април и поискал да му изпрати двама служители, за да придружат товара. Обяснил, че прави това по искане на турското консулство. Още след задържането на Беляшки обаче от консулството обясниха, че не е имало намеса от тяхна страна, надхвърляща обичайните им практики.