Българските химици празнуват днес

Автор: Plovdiv Now 969
Българските химици празнуват днес

10 май е професионален празник на химика. Той е определен с решение на Общото събрание на Българската камара на химическата промишленост от 2001 г.

Химията е една от най-древните науки. Първите философски опити за обяснение на някои явления започват в Древна Гърция. Едновременно с учението за четирите основни елемента — огън, вода, въздух и земя, възниква и учението за атома (атомизъм). За негови основатели се смятат Левкип и Демокрит.

Историята на химията в България е стара. Още древните траки, живели по нашите земи, имали добри познания за някои химични процеси. Например те могли да добиват злато, сребро, мед и други метали и да изработват от тях изящни предмети. Изработените от тях ценности и до днес удивляват археолозите и историците. Траките имали много познания и в медицината, били майстори на виното и изкусни кулинари. Също така имали много знания за билките, които им позволявали да лекуват различни болести.

Още преди Освобождението на България се появили български учени, които написали книги, обобщаващи всичко известно в областта на естествознанието. Най-известният български автор от онова време е доктор Петър Берон.

Българската камара на химическата промишленост (БКХП) е създадена на 15 юли 1994 година от 40 български химически фирми на доброволна и професионална основа. БКХП представлява и защитава икономическите интереси на своите членове и на промишления сектор като цяло.

Смята се, че самото название „химия“ произхожда от древното название на Египет — „Кем“ или „Хем“. Покровител на химията в Александрия е египетският бог Тот, а неговият гръцки аналог е Хермес.

За баща на химията се смята Джабир ибн Хайян (Гебер). В края на 8 век той разработва нова теория, като приема, че златото е съвършен метал и за неговото получаване се изисква специално вещество, което нарича философски камък (Lapis Philosophorum), или еликсир.

Робърт Бойл е човекът, преврнал химията в научна дисциплина., като приложил съвременн научен метод и започнал да отделя химията от алхимията.

В Русия през 18 век Михаил Ломоносов формулира закона за запазване на веществото при химичните реакции и закона за запазване на енергията, като развива оригинални схващания за молекулния строеж и природата на топлината. За огромно постижение в химията се смята организирането и подреждането на списъка от химични елементи от руския учен Дмитрий Менделеевв таблица 

Редактирай
 
 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина