Често ни се случва да имаме нужда от допълнителни пари. Когато в живота ни настъпят непредвидени разходи или искаме да изпълним наша цел на момента - вземаме пари на заем. Много потребители вземат кредити от банки и фирми за бързи кредити, а други искат заеми от свои познати. Да вземате пари на заем може да е добро решение, но внимавайте да не ви става навик. Колкото повече задължения имате, толкова по-трудно е да ги управлявате. Ако сте натрупали няколко кредита към различни институции може да попитате за услугата рефинансиране на заем. Когато обедините кредитите си, животът ви ще се улесни. Можете дори да получите по-изгодни условия и заемът в крайна сметка да ви излезе по-евтин.
За какво вземат пари на заем българите?
Голяма част от българите имат някакъв вид кредитен продукт или дължат пари на някого. Някои потребители имат жилищен кредит, а други ползват потребителски заем от банка или фирма за бързи кредити. Бизнесът в България също често прибягва до услугите на финансовите институции. Българите използват взетите пари на заем с различни цели. Някои си купуват автомобил, други нова техника, трети правят ремонт, а има дори потребители, които покриват комуналните си сметки и разходите си за храна с пари на заем.
Заемите от близки са рискови
Да вземеш пари на заем от близки и приятели е изгодно. Те рядко искат да им върнем по-голяма сума от взетата. Също така не е нужно да представяме различни документи и да губим време в кандидатстване. Въпреки това, заемите от близки носят и своите рискове. Често се случва да възникнат спорове или напрежение точно заради пари взети на заем. Ако не върнете взетата сума навреме е възможно да възникнат вербални конфликти или дори физическа саморазправа. За да избегнете разправии и неприятни моменти с близките си, по-добре не им искайте пари на заем.
Какви видове кредитни продукти има?
На финансовия пазар в България се предлагат множество кредитни продукти. Такива са: ипотечни и жилищни заеми, потребителски заеми, кредитни карти, стокови кредити и лизинги, овърдрафти. Основно банките и фирмите за бързи кредити предлагат потребителски заеми. За да изберете точният продукт за вас си направете проучване. Разгледайте различните оферти. Разберете кои финансови институции имат условия, които ви устройват. Също така е важно да сте наясно дали отговаряте на изискванията на тези компании. Имат ли изискване за поръчител или банкова гаранция, одобряват ли клиенти, които не работят на трудов договор, кредитират ли потребители с лоша кредитна история? Всички тези подробности са важни. Когато не сте наясно с нещо, най-добре попитайте кредитния си консултант.
Кога е най-доброто време да вземете кредит?
Вземайте заеми, които са добре обмислени. Ако са ви нужни спешни пари също отделете поне малко време да проучите кои оферти ще са ви изгодни. Ако искате да вземете заем за дългосрочна цел можете да следите кога лихвите са изгодни. Във времена на инфлация финансовите експерти съветват да избягвате скъпите кредити. Подобрете финансовата си култура и правете по-добри финансови избори. Колкото повече знаете за парите, толкова по-добре ще можете да се разпореждате с тях.