България условно се разделя на 6 клъсера от области, в които ще се следи поотделно ситуацията с разпространението на коронавируса. Ако се налага, ще бъдат въвеждани допълнителни мерки във всеки клъстер. Вътре в клъстера ще могат да се използват по-добре и наличните интензивни легла. Това е едно от решенията, които влизат новия Национален оперативен план за справяне с COVID-19. Планът бе представен от министър-председателят Кирил Петков, който откри събитието в Министерския съвет чрез видеоконферентна връзка. На пресконференцията присъстват министрите на здравеопазването и на образованието Асена Сербезова и Николай Денков.
"Към този момент все още нищо няма да затваряме. Но страната ни е на прага на новата COVID вълна и затова решихме да представим плана още днес", каза в началото на пресконференцията министър-председателят.
Той посочи също, че картата с разпространението на COVID-19 във всеки от клъстерите ще бъде показвана на българското население, така че хората да виждат какво се случва. Ще има и прогноза какво ще се случва в следващите 5 дни.
Ще бъдат обособени и четири етапа за разпространението на коронавируса, според които ще се въвеждат нови мерки. Те ще зависят от заетостта на интензивните легла. При 70% заетост учениците от 1 до 4 клас все още ще ходят присъствено на училище, но големите ще преминат на онлайн обучение. Най-критичен ще е етапът, при който над 80% от тези легла са заети. Чак тогава ще има сериозни мерки и затваряне на бизнеси и училища.
Петков представи и 10 мерки за подкрепа на засегнатите от пандемията. Сред тях са продължаващата мярка 60 на 40,мярката Патронажна грижа плюс, Запази ме плюс, Оперативна програма за храни, Програма „Възстановяване”, програми през Българската банка за развитие.
„В плана за справяне с петата вълна сме отчели характеристиките на Омикрон. Очаква се голямо натоварване на здравната система. До този момент разполагаме с данни, но те не бях вкарани в модел за прогнозиране. Наличието на медицински персонал също ще бъде взимано предвид. Тяхната заболяемост ще бъде един от критериите за преминаване за налагане на по-строги мерки. Поставя се срок от 3 до 5 дни за обявяване на затягане на мерките, при преминаване в нови зони”, поясни Сербезова.
Новото в Националния план е отчитане на спецификите на Омикрон, необходимостта от правителствен подход и координация на отделните министерства. Затова в пандемичния комитет участват представители на всички министерства. Налага се и използването на областен подход заради големите разлики при свободния брой на интензивни легла, допълни здравният министър.