Апартаментите на зелено представляват силен интерес за повечето хора. Те са атрактивни с цената си, а и са идеалната финансова инвестиция, защото могат да ни осигурят регулярен паричен поток, споделят от FSBO. Когато бъдат закупени в процес на строеж, те струват осезаемо по-малко, отколкото ако вложим парите си в готово жилище с вече изградени около него транспортни връзки, големи магазини и др.
Защо да купим апартамент на зелено
Покупката на имот е една от най-важните, които правим в своя живот. Тя е дългосрочна инвестиция с добра възвръщаемост, както и сигурност за нашите деца. Освен напълно готов апартамент, можем да купим и такъв на зелено, като във втория случай е добре да знаем следното:
по-ниска цена в сравнение с останалите жилища – цената за квадратен метър е чувствително по-ниска при апартаментите на зелено, което им дава огромно предимство на имотния пазар. Ако ще купувате с инвестиционна цел, този вид недвижимо имущество е най-доброто за вас решение, на което да заложите. След получаването на Акт 16, цената на имота се очаква да се покачи с до 30%;
рисковете са минимални, ако инвеститорът и фирмата се проучат в детайли – опасенията на повечето купувачи са свързани с това дали сградата ще се завърши в срок, което е напълно основателно. При един щателен рисърч на инвеститора, ще добием представа за неговата рентабилност и репутация;
получаване напълно нов апартамент, който до този момент не е бил използван от други хора – идеята, че ние сме първите обитатели на закупеното жилище е чудесна. Това е едно от предимствата да го вземем на зелено и да бъдем неговия първи собственик. В този случай няма да ни се налага да махаме старо обзавеждане, да се занимаваме с демонтажни дейности и да премахваме “следнитеследите” от живущите преди нас;
избираме типа на довършителните дейности – при апартаментите на зелено не сме поставени пред свършен факт, налагайки ни се приемем вече направени промени и подобрения по жилището. Друго предимство е, че имаме възможност да го изберем с предпочитано от нас изложение, разпределение на стаите и прочее.
С течение на времето цените за имоти стават все по-високи, напомнят от FSBO. Именно това е причината пазарът за недвижимо имущество да е динамичен и развит. Ако искате да инвестирате парите си и да печелите след време от вашето вложение, заложете на апартамент на зелено и се уверете в ползите.
На какво да обърнем внимание
Преди да се разделим с крупна сума за ново жилище, което е все още в строеж, е нужно да проучим няколко въпроса, за да сме сигурни в решението си. Ето на кои:
може ли инвеститорът да предостави разрешение за строеж – след като даден апартамент няма Акт 16, то рисковете за купувача се повишават. За да е сделката коректна, може да се потърси нужната информация в публичните онлайн регистри, разделени по общини;
кой притежава парцела – за да си отговорим на този въпрос, трябва да направим проверка в Агенцията по вписванията. Имотната партида служи за набавянето на подобна информация, която разкрива данни за извършените вписвания – възбрани, ипотеки, покупко-продажби и др. Има вариант парцелът да не е на строителя, който в този случай трябва да има разрешение за строеж. Освен това той разполага с 5 години, в които да доведе обекта до груб етап на строителство;
кой е строителят – покупката на апартамент на зелено се определя като рискова инвестиция. Много е важно репутацията на строителя да е добра, както и неговото състояние. То на свой ред може да бъде проверено в Търговския регистър, където има изчерпателна информация за дружеството. Това до известна степен дава спокойствие на купувача, на който му предстои да направи едно от най-сериозните вложения в живота си.
При придобиването на подобен тип собственост е желателно да се сключи предварителен договор, в която са упоменати задълженията на всяка една от страните. Това ще направи условията по-прозрачни, а и ще осигури спокойствие най-вече за купувачите на апартаменти.
Има ли рискове?
Както и при всяка една друга сделка с имоти, така и при покупката на апартамент на зелено си има известни рискове. НачалниятНачалния етап на строителството е онзи момент, който тревожи най-силно купувачите, защото тогава недвижимото имущество не разполага със статута на самостоятелен обект. Преди това то не може да има вещни права и се води изцяло собственост на инвеститора, притежаващ парцела. Докато сградата не се доведе до така наречения етап “груб строеж”, рискът за всеки един купувач е доказано голям.
Най-доброто решение е да се купи имот, който вече има кадастрален идентификатор, т.е. е индивидуализиран. Степента на завършеност в случая е много по-голяма, което намалява риска за онези, които ще купуват. Те ще имат възможност да разполагат със своето недовършено жилище, макар и самата сграда да не е все още готова – по една или друга причина. От особено значение е да се разбере дали не е налице ипотека. Тя може да е на банката, осигуряваща финансиране на проекта, или да е на трети страни.
Най-нежеланият развой на нещата е фалиралото дружество. Тогава е напълно възможно купувачите да загубят авансовите пари, които са дали преди сградата да се е сдобила със статута “груб строеж”. Изходът е ясен – завеждане на дело с цел връщането на похарчените средства, но уви. Краят не винаги е положителен за купувачите, което с малко повече късмет могат да успеят да издействат и наложа забрана върху въпросния парцел. Целият този процес е обвързан със съдебни разноски, а в голям процент от случая и с нищо повече…
Други неприятни събития са липсваща проектна документация, незаличена банкова ипотека и недостиг на средства за довършване на сградата. Всички тези рискове обуславят покупката на апартамент на зелено едновременно като изгодна и съмнителна сделка. Логичното решение е да направим подробно проучване на инвеститора и чак след това на влагаме парите си в недвижимо имущество.
Откъде да вземем финансови средства?
Всеки кандидат-купувач на апартамент на зелено трябва да бъде наясно с факта, че ипотечен заем би могъл да бъде взет само, ако сградата е достигнала етапа на грубия строеж. В този случай ще можем да получим до 70% от цялата сума, отнасяща се за неговата пазарна стойност. Останалите средства можем да си ги набавим чрез потребителски кредит, като използваме собствени средства, а и не на последно място са парите на заем от роднини. Те трябва да стигнат не само за покупката на жилище, но и за неговата поддръжка.