65-годишния юбилей от основаването на Английската гимназия в Пловдив ще се празнува с бал на випуските на 3 юни в хотел "Санкт Петербург".
Програма: 11:00 - 13:00 - Римски Стадион - програма по организация на ЕГ "Пловдив". Награждаване на ученици, които са взели учиастие в състезание по математика. Представления на артистични и талантливи младежи.
13:00 - 18:00 - Свободно време за всички желаещи да се организират по групи. Има предложения за посещение на Семинарията, Нова Сграда на ЕГ Пловдив, локални заведения или разходка из Пловдив.
18:00 - 01:00 - Бал на випуските в Ресторант, х-л Санкт Петербург в Пловдив.
Повече информация за събитието можете да намерите ТУК.
Идеята на Министерство на просветата за създаването на това училище се заражда сред пловдивската интелектуална общественост след посещение на делегация от Германската демократична република през 1958 г. Първоначалната идея е да се открие Немска езикова гимназия, тъй като Англия по онова време е зад желязната завеса и е твърде дръзко да се иска изучаване на английски език. Геро Грозев (тогава заместник-министър на Просветата) приема безусловно предложението и осигурява реализацията му.
Вместо гимназия с преподаване на немски език, в Министерството на просветата е решено да се откриe гимназия с преподаване на английски език. Така на 5.VІІІ.1958 г. е издадена заповед №2 1-4274 на Министерството на просветата и културата за откриване в Пловдив на Смесена гимназия с преподаване на английски език, поради което и до днес е по-известна като "Английската гимназия". Според разпореждането на Министерството за първата учебна година трябва да се приемат 75 ученици, разпределени в 3 паралелки. Още с основаването на училището, според т.2 на заповедта на Министерство на просветата и културата, към него има и предназначен за всички ученици и учители пансион.
След създаването на училището, Общинският съвет на Пловдив определя за негова първа сграда Семинарията. Първият човек, който е назначен и се заема с организацията на училището, е пристигналата от Ловеч Елдора Божинова (Нешева) – учител по английски език. Назначен е и първият управител на общежитието Борис Кузманов. Двамата с Елдора Божинова започват трескава работа за подготовката на първата учебна година. Назначени са като учители и Димо Димов, Никола Стоев, Димитър Пехливанов, Роза Моллова – учители по английски език; Мария Манолова, Снежина Петрунова, Анна Георева, Гина Кожухарова, Добринка Динкова – възпитателки в училището.
На 6.Х.1958 година е назначен и първият и най-дългогодишен директор на гимназията Любен Христов. Тогава той е едва на 26 тодини. Завършил Английска филология в СУ ”Св. Климент Охридски”, специализирал английски език в гр. Лийдс, Англия и в гр. Остин, щата Тексас – САЩ, носител на няколко престижни награди – орден „Кирил и Методий” ІІІ-та степен, „Заслужил учител” и „Почетен гражданин на гр. Остин”, той посвещава целия си живот на изграждането на авторитета на училището. Директор е на гимназията до своето пенсиониране на 13.ІІІ.1992 г.
На 15.ІХ.1958 г. е откриването на първата учебна година, но занятия се провеждат в помещенията на гимназията „Димитър Благоев”, тъй като класните стаи още не са готови.
По отношение на общежитията първоначално учениците нощуват в Дом за деца и юноши „Роза Димитрова“, а на 13.Х.1958 г. възпитаниците се пренасят в собствените си ремонтирани спални помещения в Семинарията – едно за всичките 60 момичета и друго за 21 момчета. Седмица по-късно и учебните занятия започват да си водят в реновираните класни стаи на Семинарията.