Мнозина учени прознозираха, че Омикрон вълната може да сложи край на пандемията от COVID-19. Според имунолога и алерголог академик Богдан Петрунов обаче това няма да се случи. Дори в ендемична фаза, с вируса ще трябва да живеем. Т.е. да се ваксинираме, вероятно както срещу грипа. Според него колкото повече ваксинирани хора има, толкова по-малко ще са мутациите. И трябва да има поне 80% имунизирано население в глобален мащаб, за да можем да кажем, че сме се справили.
"Както всяка година СЗО определя какви са циркулиращите щамове – така трябва да има и ваксина срещу COVID-19, която да се поставя веднъж годишно, съобразно текущите варианти. Данните, които имаме досега показват, че имунитетът след ваксина трае между 8 и 10 месеца”, посочи пред Нова тв специалистът.
Той потвърди, че в момента двете фармацевтични компании „Пфайзер” и „Модерна” разработват ваксини срещу варианта Омикрон. И препаратите, които са на основата на предишните варианти Алфа и Делта обаче категорично ни предпазват, посочи акад. Петрунов. Затова е препоръчително поставянето на бустерна доза.
„Прекаляването с антибиотици носи огромен риск. Опитваме се да убедим не само хората, но и лекарите, че безконтролното изписване на антибиотици е опасно. Ще стигнем до момент, в който ще има такава резистентност към бактериите, че няма да има антибиотик, с който да ги лекуваме”, посочи академикът.
И даде пример, че в САЩ определени групи антибиотици могат да се предписват единствено от завеждащите отделение в болниците. Там контролът е строг, за разлика от България, където при положителен тест срещу COVID-19 хората започват да пият антибиотик. А това в случая не им помага.