Министърът на здравеопазването бе първият ваксинирал се срещу коронавирусната инфекция българин. Днес, давайки начало на имунизационната кампания, проф. Ангелов каза: „Ваксинирам се днес, защото вярвам, че благодарение на ваксините светът е такъв, какъвто го познаваме. Сигурен съм, че учените са си свършили работата, така че ваксината да бъде спасението, което ние очакваме. Вярвам също така, че много скоро ще започнем да надделяваме над COVID-19 и, ако трябва да бъда честен, нямам търпение да се видя със 70-годишния си баща, без да се притеснявам, че мога да го заразя с коронавирусна инфекция. Днес в България заедно с почти всички европейски държави се изправяме в едновременни усилия за повеждане на победоносна битка срещу COVID-19. Уверен съм, че така ще победим тази пандемия и ще се върнем към нормалния си живот.“
Веднага след проф. Ангелов ваксина беше поставена и на Негово Преосвещенство Тивериополски епископ Тихон, викарий на Негово Светейшество Неофит Патриарх Български и митрополит Софийски. От 1978 г. до 1981 г. епископ Тихон учи в средно медицинско училище, а след това започва работа като фелдшер в болница в Щутгарт. „Аз помолих министър Ангелов да ми разреши да го подкрепя. Като се ваксинирам, изразявам благодарността си към невероятните усилия на всички, които направиха възможно тази ваксина да бъде достъпна за всички ни. Аз самият съм ваксиниран срещу всичко. Днес е Стефановден. Свети Стефан е първият дякон. Това е онзи, който служи на християните. И ние като него, ще служим на християните с това да ги предпазим от тази болест. На тези светли празници с този жест искам да запаля една светлинка в тунела за всички, които се грижат за болните, както и за всички християни в България, че най-накрая ще можем спокойно да видим близките си хора, от които толкова дълго време сме били разделени,“ обясни символиката на днешния ден епископ Тихон, както и решението си да бъде сред първите ваксинирани у нас.
Знакови лица се ваксинираха и във Военноведицинска академия - София. Първият ваксиниран в лечебното заведение беше генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„Реших да се ваксинирам, защото съм жена със семейство и вярвам в личния пример. Считам, че както в едно семейство деца се възпитават с личен пример, а не с приказки, така и в обществото, ние сме тези, които трябва да дадем личен пример, за да може всички да ни последват. Единственият начин сегашната ситуация да се промени през 2021 г. е да има масова ваксинация, за да можем да прекратим инфекцията от коронавирус и да заживеем по нормален начин,“ каза д-р Рада Прокопова, която също се ваксинира в УМБАЛ „Света Анна“ днес. Тя е началник на Отделението по кардиология към Клиниката по вътрешни болести на УМБАЛ „Света Анна“, но в момента ръководи COVID отделенията в лечебното заведение.
Освен в София, имунизационната кампания срещу COVID-19 в страната започна синхронно в Пловдив и Бургас.
В Бургас имунизацията срещу COVID-19 започна при засилен интерес от страна на медицинския персонал. В УМБАЛ – Бургас първа беше ваксинирана 59-годишната Златина Парушева, която е медицинска сестра с 40 години трудов стаж, последните 10 от които работи в Спешното отделение на лечебното заведение. От първия ден на разкриване на триажната зона тя е в графика на първа линия с пациентите с COVID-19. За ваксинирането остава след нощно дежурство. Всички медицински служители, които бяха ваксинирани днес срещу коронавирусна инфекция в УМБАЛ – Бургас, изразиха убеждението си, че ваксинацията е пътят за справяне с пандемията от COVID-19 и връщането към живота и близостта с любимите хора.
Днес започна ваксинацията срещу Ковди-19 в Пловдив и областта. Кампанията стартира в УМБАЛ "Св. Георги" в 10 часа в присъствието на областния управител и председател на Областния кризисен щаб Дани Каназирева и кмета на Пловдив Здравко Димитров, изпълнителния директор на УМБАЛ “Свети Георги“ проф. Карен Джамбазов и медици.
„Посрещам това събитие с голяма надежда. Искрено се надявам това да е началото на края на изключително тежката ситуация, през която всички ние като общество преминаваме. Вярвам в науката и медицината, вярвам в нашите лекари и се надявам повече хора да се ваксинират“, заяви Дани Каназирева. Тя припомни, че процесът започна едновременно във всички държави членки на ЕС и това е изключително важно за преодоляване на пандемията.
„Преминахме през изключително тежки дни, особено аз лично няма да забравя най-тежкият месец ноември, надявам се той да остане в миналото. Благодаря на всички лекари, които от първия ден на пандемията са на своя пост и дават всичко от себе си. Днес отново са на първа линия и с личен пример показват на обществото, че има ситуации, в които само заедно и обединени можем да преодолеем, добави областният управител.
Първият ваксиниран в града бе председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. Последваха го Райна Тодовичина – медицинска сестра от хирургичното звено на УМБАЛ „Свети Георги“, която има 48 г. стаж, и д-р Венцислав Филипов, началник „Вътрешни болести“ в спешния сектор. В по-късните часове на деня ще се имунизират директорът на болницата проф. Карен Джамбазов и ректорът на МУ - Пловдив проф. Мариана Мурджева.
Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, който бе първият имунизиран в Пловдив каза: „Вярвам в постиженията на медицинската наука. На второ място е крайно време да заживеем по начина, по който живеехме преди пандемията, и не на последно място защото ние лекарите трябва да даваме пример на своите пациенти."
В болница УМБАЛ „Пълмед“ първият имунизаран бе д-р Николай Иванов- началник на отделение по Ортопедия, сред първите имунизирани бяха урологът д-р Боян Сопаджиев и неговата колежка - специализант в същия сектор д-р Весела Иванова.
В УМБАЛ „Каспела“ - 82 годишният рентгенолог д-р Христо Генов, в общинската болница „Свети Мина“- трима лекари на 85 години – д-р Старибратов, проф.Иванов и доц. Николов се ваксинираха първи и дадоха личен пример. Паралелно и в другите болници в Пловдив и областта, както в РЗИ започна и ще продължи още 4 дни ваксинацията.
Здравко Димитров също призова пловдивчани да се ваксинират, за да спре разпространението на коварния враг.
„Надявам се, че днешния ден ще сложи началото на свободата от коварния враг, с който се борим вече месеци наред. Призовавам пловдивчани да се ваксинират, за да спрем разпространението на вируса. Аз все още имам антитела, след като преболедувах тежко инфекцията, затова няма да съм сред първите, но напролет ще си направя имунизация“, сподели кметът на Пловдив Здравко Димитров при старта на кампанията в УМБАЛ „Свети Георги“. Днес започна мащабна имунизация в цялата страна, а Пловдив, заедно със София и Бургас, са първите градове, където бе доставена ваксината на "Пфайзер".
Кметът Здравко Димитров, областният управител Дани Каназирева и директорът на общинското здравеопазване д-р Калин Калинов дадоха началото и на ваксинирането в общинската болница МБАЛ „Свети Мина“. Пръв на стола седна един от дългогодишните кардиолози на болницата – 86-годишният проф. д-р Иван Вълков. Той сподели, че бърза да се подложи на процедурата, не само за да даде пример на по-младите, а и за да съхрани здравето си и да продължи да работи. Професор Вълков продължава да е част от екипа на МБАЛ „Свети Мина“, като в дългогодишната си кариера е помогнал за израстването в професията на много свои млади колеги.
Д-р Ангел Енчев и неговия брат - близнак д-р Невен Енчев са сред първите подложили се на ваксинация в Пловдив. "Още откакто се заговори за ваксина знам, че ще се ваксинирам. Няма пандемия, която да е била преборена по друг начин", каза пред журналисти Ангел Енчев.
Първият ваксиниран в болница "Медлайн" е д-р Стефан Василев - анестезиолог и началник на Ковид-отделение. Братята Енчеви му отстъпили да е първи, тъй като е спасил много човешки животи.50 души от болницата са изявили желание да се ваксинират, но засега там са пристигнали само 25 ваксини, поради логистични причини.
Днес общо 166 лекари, сестри, санитари и медицински работници ще бъдат ваксинирани, а в близките дни имунизация ще бъде направена на още 440 техни колеги от първа линия.