Крум достига стените на Константинопол
През 811 година кан Крум постига забележителна победа при Върбшкия проход, при която убива Никифор I. След това тръгва на поход в Тракия, като превзема няколко крепости.
Крум изпраща пратеници до император Михаил I Рангаве, като му предлага примирие. Рангаве обаче отказва. Така, на днешната дата през 813 година, владетелят се озовава пред стените на Константинопол.
Канът и свитата му са поканени на преговори за мир. Крум се съгласява, но по време на срещата разбира, че е попаднал в засада и напуска мястото. Разярен, той опустошава Източна Тракия и превзема крепостта Одрин. След това организира 30-хиляден поход, за да превземе византийската столица. Умира, докато подготвя похода.
Пада Търновското царство
На 17 юли 1993 година турците превземат Търново след обсада. Така Търновското царство престава да съществува.
Всички видни търновски граждани били изпратени в Мала Азия на заточение. Българският патриарх е заточен в Бачковския манастир, където умира. Много от търновските търговци и боляри приели исляма, за да запазят общественото си положение.
На следващата година - през месец август 1394 г., патриархът на Константинопол определил молдовският митрополит да пренесе епископски знаци в Търново, като от 1395 г. Търново вместо пета патриаршеска резиденция в света се превърнал в обикновен епископски център.
Първото правителство на Княжество България
То е назначено с указ на Александър Батенберг през 1879 година. Оглавява го Тодор Бурмов. Задачата му е да организира и проведе избори за I Обикновено народно събрание. Управлява страната до 24 ноември същата година.
Правителството на Бурмов доизгражда органите на централната и местната администрация, наследени от Временното руско управление. Противно на постановките на Берлинския договор, то продължава усилията за създаване на редовна армия, вместо милиция. При учредяването на митници по южната граница освобождава от мита стоките от областите от Санстефанска България, останали извън Княжеството. Установява дипломатически отношения със съседните държави и Великите сили.
Погребват Георги Димитров
Тялото на българския комунистически лидер остава положено в мавзолей в центъра на София в продължение на 41 години. Мавзолеят е построен за 6 дни, през които тялото на Димитров е превозено от Съветския съюз до Столицата.
През 1990 година правителството на Андрей Луканов взема решение за изваждане на тленните останки от мавзолея и тяхното погребение. Решението е изпълнено още същата нощ и тялото на Георги Димитров е погребано в Централните софийски гробища. Мавзолеят е разрушен 9 години по-късно.