Световният ден за борба с лимфома се отбелязва на 15 септември. Лимфом е вид рак, които засяга, борещите се с инфекции клетки на имунната система, наречени лимфоцити. Той може да засегне голяма част от тялото, включително лимфните възли, далака, тимуса, костния мозък и други.
Има два основни вида лимфом – неходжкинов, който е по-често срещан, и ходжкинов. Всеки тип лимфом расте с различна скорост и реагира различно на терапиите. Той е лечим и перспективите могат да варират в зависимост от вида и неговия стадий. Важно е специалист да определи каква терапия да бъде приложена.
Важно е да се знае, че лимфомът е различен от левкемията. Двата вида рак започва от различен тип клетка. Лимфомът засяга лимфоцитите, а левкемията – кръвообразуващите клетки в костния мозък.
15 септември е и световен ден на демокрацията.
През 2007 г. ООН обяви учредяването на Международен ден на демокрацията, а за пръв път той бе отбелязан през 2008 г. Датата 15 септември е свързана с приемането през 1997 г. от Междупарламентарния съюз (световна организация на парламентите) на Всеобща декларация за демокрацията, утвърждаваща принципите, елементите и начините на упражняване на демократично управление.