119 години от Илинденско-Преображенското въстание в Османската империя.
Организирано е от Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). То избухва на 2 август (стар стил) 1903 година в Македония и на 19 август (стар стил) 1903 година в Одринско. Въстанието отбелязва връхна точка в националноосвободителната борба на македонските и тракийските българи. По данни на ВМОРО, заради потушаването на въстанието 30 000 души от засегнатите региони на Османската империя бягат в България.
Илинденско-Преображенското въстание избухва преждевременно, преди да бъде завършена всестранната подготовка на населението. Затова масово въстание избухва само в два революционни окръга. През 1903 г. не съществуват реални възможности за победен изход от въоръжена борба. Османската империя все още притежава огромни човешки, военни и икономически ресурси, които не могат да бъдат пречупени от една балканска държава, а още по-малко от населението на една провинция. Международното положение също не позволява благоприятен изход.
Пловдив ще почете днес героите, загинали в Илинденско–Преображенското въстание. От 10.00ч. ще се състои общоградско честване.
Мястото на церемонията е паметника на българите от източна и западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борби и войните за България ( намира се в район „Южен“, до старите хали).