11 април е обявен за Световен ден за борба с болестта на Паркинсон.
Обявен е през 1997 г. от Световната здравна организация (СЗО) по повод годишнина от рождението на английския лекар Джеймс Паркинсон (1755 – 1824), който описва първи това заболяване през 1817 г. Отбелязва се от 1998 г
Прогресивно състояние с постоянна загуба на нервни клетки в ограничена плоскост от мозъка и затруднен контрол на движенията – това е най-общото описание на болестта на Паркинсон.
Заболяването засяга хора над 60-годишна възраст, а точната причина за загубата на нервни клетки все още не е известна. Приема се, че е стараене, но може да е причинена и от някои външни и генетични фактори.
Паркинсоновата болест е неврогенеративно заболяване, причинено от недостиг на допамин, който е важен за двигателната система. Той е невромедиаторът, който предава импулсите за нормалните движения. Заболяването има хронично-прогресивен ход. Лечението е няколко вида: конвенционално, с помпа и дълбока мозъчна стимулация с имплементиране на електроди в дълбоко локализирани мозъчни области.
Превенцията при Паркинсоновата болест се състои най-вече в адекватна терапия, наблюдение от съответния невролог и провеждане на необходимите изследвания и точна и навременна диагностика.
11 април е и Световен ден за борба с шизофренията. Отбелязва се по света от 1949 г., а в България – от 1998 г.
Шизофренията е психично заболяване, от което страдат милиони хора. Изследванията на Световната здравна организация показват, че процентът, на хората с шизофрения е един същ във всички култури и всички страни. Моментната заболеваемост от шизофрения е 0.4 на сто от общия брой на населението. Това означава, че във всеки конкретен момент такъв е делът на хората, при които са налице клиничните прояви на заболяването.
Тъй като при шизофренията има периоди на пристъпи и периоди на ремисия, ако се отчете заболеваемостта в продължение на целия живот, делът на засегнатите от заболяването е около 1 процент от населението на планетата. При половината от пациентите то протича сравнително благоприятно и при адекватно лечение и правилно отношение те могат да водят нормален живот. Около 25 на сто от пациентите са с тежка форма на шизофрения, която води до инвалидност.