Три компании подадоха оферти за строителството на новата сграда на СУ “Св. Патриарх Евтимий“

Автор: Деница Иванова 1881
Три компании подадоха оферти за строителството на новата сграда на СУ “Св. Патриарх Евтимий“

Три компании подадоха оферти за строителството на новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив. Сред кандидатите да строят училището на терена на ул. „Кръстьо Раковски” зад мол Пловдив са фирмите „Запрянови - 03 ОДД” , "Архбук" ООД, както и  ДЗЗД "Тримона Билд", с водещ партньор ПАРСЕК ГРУП и още две фирми -  „Екодин" ЕООД и „Вамос” ООД, предаде trafficnews.bg.

Прогнозната стойност за изграждането на СУ "Св. Патриарх Евтимий" е 22 145 666 лева. Средствата за новата сграда, която трябва да бъде построена на ул. „Кръстьо Раковски” в район "Западен" са осигурени по програма на Министерството на образованието и науката, като към момента има финансиране за проектиране и надзор, а за строителството на сградата има отпуснати 6 милиона лева от министерството и 4,5 милиона лева от бюджета на община Пловдив.

Проектирането ще струва 441 хиляди лева, а минималният срок за него е 220 календарни дни. Изграждането на училището пък трябва да е за най-много 700 календарни дни. Предвижда се в новата сграда да се обучават само гимназиални класове.

В продължение на десетки години в Пловдив не е строено ново училище, като изграждането на новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" ще предостави не само условия за обучение на децата на изключително високо ниво, но и с появата й ще бъде разрешен проблемът с двусменния режим на обучение в училището. Зам.-кметът по образование Владимир Темелков, който е и възложител на поръчката, постави това като основен приоритет през своя мандат, заедно с обновяването на образователната инфраструктура в града и строителството на трите чисто нови големи училища, в това число новите сгради на Математическата гимназия и ОУ "Княз Александър I”.

Припомняме, че действия срещу това бяха предприети от Камарата на архитектите, които обсипаха с жалби КЗК във връзка с поръчките на инженеринг за новата сграда на Математическата гимназия, както и за СУ "Св. Патриарх Евтимий". Въпреки това от КЗК и ВАС не уважиха исканията им, като ги определиха като неоснователни. От КАБ дори забраниха на свои членове да участват в поръчките, като ги заплашиха с изключване и взимането на проектантската правоспособност на архитектите.

Заради тенденциозните действия на Камарата, възложителят сезира ДАНС, гл. прокурор, НАП и други органи. Владимир Темелков обяви и 50 000 лева лична награда за архитектите, които са готови да проектират трите нови училища на инженеринг. Очаква се този месец Община Пловдив да излезе с решение на комисията за избор на изпълнител за Математическата гимназия, а поръчката за новата сграда на ОУ "Княз Александър I” бе пусната непосредствено преди края на 2024 година.

Припомняме, че площта на имота за изграждането на новото училище в район "Западен" е 9525 кв.м, като е заложено 40% застрояване и минимум 20% зеленина, с условия за спорт в двора на училището. Учебната зона ще заема 3854,40 кв.м, като в нея ще бъдат разположени помещения за администрация, лекарски кабинети, сектор за извънкласни дейности, столова, библиотечно-информационен център и физкултурен салон.

Сградата трябва да отговаря на енергиен клас „А”, с ниско потребление на ток, но не и за сметка на задължителната за училище температура в класните стаи. Изисква се всяка учебна стая да е оборудвана с ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих и Wi-Fi.

В техническото задание е заложено бъдещата сграда на гимназията да осигури едносменен режим на обучение за 5 паралелки по 5 випуска, с възможност до 30 деца в клас. Това означава, че класните стаи и пространствата около школото да отговарят на изискването за 750 деца.

Учебното пространството в класната стая ще се организира от типа „обърната“ класна стая, чрез подреждане на масите със столове в полукръг по дългата страна на стаята с цел освобождаване на пространство в средата, контакт с учителя на всички деца. Освен това всички класни стаи ще бъдат оборудвани с мултимедийни проректори и високотехнологично оборудване.

Проектът трябва да дава възможността за осигуряване на прилежащата територия на училището на: подходи – пешеходни, велосипедни и автомобилни, на площи за събития, спорт и отдих, решаване на паркирането, достъпната среда, озеленяването и други. Също така да се съобрази с мерките за физическа сигурност, решения за защита от запрашаване, шум и вибрации, акустика на външните пространства, елементи на обозначаване и сигнализиране на обекта, съобразно действащите нормативни изисквания, конкретните дадености на терена и гарантиране оптималното функциониране на всяка от сградите и прилежащите ѝ площи.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина