За пръв път пловдивски ученици ще имат възможност да изучават японски език в училище. До този момент в Пловдив и областта е нямало образователна институция, ангажирана в преподаването и популяризирането на японската култура и език, като такава новаторска и образователна възможност представи днес СУ "Св. Климент Охридски", предаде trafficnews.bg.
В присъствието на официални гости и съветника от Посолството на Япония в България Хадеаки Мачида се състоя официалното обявяване на приема в паралелки с изучаване на японски език и култура за I-ви, V-ти и VIII-ми клас през предстоящата учебна година. На церемонията бе открита японската градина „Аригато“ и тържественото засаждане на японски вишни „Сакура“ в двора на училището. Преподавател по японски език ще бъде г-жа Елена Филипова. Тя споделя, че е посещавала веднъж Япония, през 1998 година, когато е специализирала обучението си там.
Събитието започна с изпълнение на традиционната японска песен „Сакура, сакура” от периода Едо, която улавя мистиката и дълбокото значение на вишневия цвят. Тя бе изпълнена от вокалната група на СУ "Св. Климент Охридски” с ръководител г-жа Райчинова.
„Присъствието на господин Мачида тук е символ на приятелството между нашите нации. Нека този ден се запечата в историята на нашето училище като началото на още много инициативи, които да свързват култури, хора и поколения”, сподели директорката на учебното заведение Иванка Василева. Тя прочете и поздравителни адреси от президента Румен Радев, както и от кмета на Пловдив Костадин Димитров.
Ученици, учители и гости гледаха и демонстрация по айкидо, представена от клуб „Сатори”.
„Днес заедно поставяме едно красиво и вдъхновяващо начало - откриването на паралелки с изучаване на японски език и култура това не е само образователен проект, а е символ на дълбокото сътрудничество между България и Япония”, пък заяви Микеле Санторели.
На церемонията бяха наградени и трима ученици, справили се блестящо на националната олимпиада по руски език.
В СУ„Св. Климент Охридски”се обучават 550 ученици от първи до дванадесети клас – с приоритетни интереси в областта на природни и обществени науки след седми клас и изучаване на чужди езици. Изучаването на нов език, особено японския, който има различна писменост и граматика от европейските езици, стимулира мозъка и подобрява когнитивните способности, като памет, концентрация и критическо мислене.
Това ще предостави възможност на учениците да се запознаят с японската култура, история и традиции, както и да разширят своите възможности за академично и професионално развитие в глобализирания свят и обществените науки.