Проблемът в Капана все още не е разрешен, сигнализираха пред Plovdivnow.bg собственици и наематели на обекти на улица "Абаджийска". Вече ви разказахме, че от мазетата на "Абаджийска" и "Константин Стоилов" ежедневно се изпомпват стотици литри вода, преливащи от един обект в друг. Причината за постоянните наводнения остава неизяснена.
Наш читател сигнализира и за още един пострадал обект, този път на улица "Железарска". Къщата се намира точно до писоарите, а в момента в нея се извършва ремонт.
"Водата достигна нови дълбочини", - коментира очевидецът, който също е потърпевш от неспирните течове.
Вече 3 месеца жителите на квартала търсят институция, която да разреши проблема им. Писали са жалби до Общината и ВиК, дори са подали сигнал в Прокуратурата, откъдето образували досъдебно производство за евентуално умишлено наводнение на обектите.
Обследванията обаче все още не са започнали. Наш репортер се свърза с главен инж. Гълъбов за втори коментар по темата. Той обясни, че необходимото разрешение от градската администрация все още не е получено. Поради това обстоятелство, разкопаването на улицата ще стартира след Великденските празници. Инженерът още веднъж подчерта, че се надява да бъде установена причината за бедствието и тя действително да е авария, за да може проблемът да бъде решен.
Припомняме, че г-н Гълъбов изказа съмненията си именно авария да е причината за постоянния теч още преди седмица. Причината - това е седмата проверка на канализацията в участъка, а течът е постоянен независимо дали водоподаването е спряно или не.
"Все пак ще започнем ново обследване за 200-процентова сигурност", - заяви той. - "Проблемът е, че ако не намерим нищо, това означава, че проблемът идва от по-високите улици, а те са извън нашия обсег."
Отговорността на ВиК е ограничена, тъй като дейността на дружеството включва експлоатация, поддръжка и ремонт на ВиК мрежи и системи. За съжаление, ВиК мрежата приключва с канализацията, прокарана под улица "Константин Стоилов". В случай, че водата приижда изпод улиците, намиращи се в по-високата част на тепето, от дружеството са безсилни да се борят срещу нея.
Според инженер Гълъбов, в случай, че аварията не бъде установена, причината за теча трябва да се търси в подпочвените води. За целта трябва да се извърши хидрогеоложко проучване от специализирана фирма.
"В Пловдив има поне три такива. Самото проучване е дълга и тромава процедура.", - обясни той. - "Както знаете, по тепетата в Стария град има много кладенци. Възможно е водата да приижда и оттам, но ние няма как да го установим.", - допълни той.
Жителите на района вече са прибягвали до подобен експертен анализ, като са наели хидрогеоложка фирма. Оттам изследвали състава на водата и заключили, че тя е чиста и питейна. В независимото експертно становище е посочено, че не подпочвените води са причина за теча.