В Пловдив се намира първият в страната "Паметник на благодарността". Той няма нищо общо с майката, както предполагат мнозина, нито с местен възрожденец. Паметникът е доста скромен, семпъл, липсва помпозност и излишна натрапчивост. Намира се в централната част на града, до Дома на младоженците, и е израз на признателност на българските евреи. На него се чете кратък надпис на иврит и английски:
„ С благодарност на всички, които помогнаха за нашето спасение на 10.03.1945 г. От признателните евреи”.
Паметникът е открит на 10 март 1998 г. и се намира на мястото, където през 1943 г. на същия ден пловдивските евреи са били събрани в очакване да бъдат депортирани. Гражданите на града не допускат това и със заповед това е отменено. Формата на паметника е във вид на шофар – ритуален рог, използван в съботните служби. Той е дело е на скулптора Атанас Карадечев.
Всяка година около 10 март, еврейската общност в Пловдив организира на паметника честване, с което се отбелязва годишнината от спасението. Много от присъстващите са преки потомци на хората, участници и свидетели на събитията от 1943 година, когато пловдивчани, начело с митрополит Кирил, спасяват от хитлеристките лагери на смъртта над 6000 свои съграждани евреи.
Паметници на благодарността има още в градовете Видин и Варна.