Стиропор и бутафория „убиха” къщата на хаджи Семко в Капана СНИМКИ

Автор: Мария Луцова 8761
Стиропор и бутафория „убиха” къщата на хаджи Семко в Капана СНИМКИ

Стиропор и бутафорни детайли „украсиха” фасадите на емблематичната къща на хаджи Семко Палавеев в Капана. Сградата, която е ансамблов паметник на културата, се намира на ул. „Георги Бенковски” и до намесата на строителите бе една от малкото автентични здания, запазили излъчването си с автентични дограма, архитектурни елементи, корнизи, обрамчвания на прозорците, пише PlovdivTime.bg.

Реагирахме на сигнала веднага. Изпратих инспектор от Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство"  към Министерство на културата и представител на незаконно строителство в Община Пловдив. Скелето вече беше свалено, къщата – измазана, бутафорните елементи налице. Дограмата също беше сменена. Обърнах се към майстора, който работеше долу, с искане веднага да се спре работата. Такъв ремонт не може да се случи без проект, разказа главният архитект на Централен Петър Петров.

Той допълни, че ремонтът на сградата е извършен без съгласувателна процедура в администрацията на район „Централен”, и затова е изпратил писмо, с което иска от собствениците да представят документите в случай, че са съгласували проекта си с голяма община.

Отговор още няма, каза арх. Петров. Той допълни, че оттук-насетне следват ясни процедури – на собствениците ще бъде съставен акт, ще бъде наложена и глоба. Те ще бъдат принудени да премахнат стиропора и да възстановят фасадата.

Тъжното е, че това се прави с абсолютното неразбиране на стойността, която тези сгради представляват, на ценностите, които тези хора притежават. И не го осъзнават. Действията им са абсолютно безотговорни. Странното е, че има повече съзнание в хората, че следва да се опазват растителните видове и животните, докато културното наследство остава един забравен, неглижиран и неосъзнат параметър като ценност на средата, каза още главният архитект на „Централен”.

Той припомни, че именно сградите в Капана, са тези, които правят атмосферата, средата. Те са тези, които привличат туристите и на практика генерират приходи за целия град.

Независимо от това няма никаква реакция нито от съседите, нито от другите хора в Капана, каза още Петър Петров.

Къщата на хаджи Семко Палавеев от Копривщица е датирана – на плоча на фасадата над входната врата е отбелязан 15 юни 1920 г.

Хаджи Семко е от прочут копривщенски род. По професия е бил търговец. Баща му е хаджи Дончо Палавеев, брат му е прочутият Ненчо Палавеев  -  единственият българин-акционер на Суецкия канал, известен като Благодетеля. Хаджи Семко бил женен за Лука Бенева. От децата му най-прочут бил Дончо Палавеев, кръстен на дядо си. Голям предприемач, тютюнотърговец, общественик, разказва в книгата си „Познатият непознат Пловдив” Пенка Калинкова.

Хаджи Семко заедно със Стоян Балабанов създали спиртна фабрика. Бил притежател и на хотел „Цар Освободител“ на улица „Петко Каравелов“ № 23. Сградата и до ден-днешен съществува.  В къщата на ул. „Георги Бенковски” и „Златарска” в първите години на социализма имало танцувален салон, организирали се вечеринки, разказва още изследователката на Пловдив. 

Какво ще се случва с красивата сграда, тепърва ще разберем.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина