Кукерски игри, арменски и руски традиционни обичаи ще могат едновременно да видят пловдивчани и гостите на Пловдив на 10 март (неделя), когато народният календар отбелязва Сирни Заговезни и началото на пролетта. Сирни Заговезни, арменският Пун Парегентан и руската Масленица отбелязват началото на постите и се честват 7 седмици преди Великден.
В ранния следобед тази неделя кукери с атрактивни маски ще минат по Главната в Пловдив, за да прогонят злите сили. Този обичай по нашите земи води началото си от траките, които заедно с празниците, посветени на бога на виното Динонисий, отбелязвали и отминаването на зимата и посрещането на земеделската нова година, с надежда тя да е по-богата и плодородна. Това е денят, в който искаме и даваме прошка.
Масленица е един от най-веселите старинни руски народни празници, който символизира сбогуването със зимата и тържественото посрещане на пролетта. Смята се, че той води началото си от славянските племена, които прославяли своя бог на плодородието Велес. Задължително на този ден руските жени правят много палачинки, от които ще могат да опитат и гостите на празника в Капана. В наши дни се счита за голям късмет, ако туристите попаднат случайно на честването на този руски празник, а една от най-големите атракции за всички е ритуалът с паленето на сламена кукла. Огънят се прескача за сила и здраве, както повелява и българският обичай.
Пун Парегентан се свързва и със 7 морални човешки ценности. Арменският народ отбелязва този ден с пищни празненства и изобилни трапези. Всички си ходят на гости, организират се улични карнавали. Арменците в Пловдив ще покажат как се прави великденски календар от лук, който те наричат „мармароз“.
Съвместното честване на празника от трите общности в Пловдив се организира от НЧ „Захари Стоянов-1984“ и Фондация „Заедно“. Събитието е част от проекта „Да посрещнем пролетта заедно“, който се реализира с подкрепата на Община Пловдив и е включен в културния календар на града през 2019 г. Проектът е и послание към различните поколения за съхраняване на народните традиции и опазване на мултикултурния облик на Пловдив.
Празникът ще започне от 15 часа в неделя (10 март) на откритата сцена „Ядрото“ в „Капана“, със специалното участие на кукерите от фолклорен ансамбъл “Слав Бойкин” към Народно читалище “Кирил и Методий” в гр. Раковски. Ансамбълът е един от малкото в България, който пази вековната традиция на кукерските игри.
Децата от всички общности ще могат да се включат заедно в традиционните за старите българи и арменци игри, свързани с „хамкане“ на халва, както и да опитат от вкусните руски палачинки. Възрастните ще прескачат огъня за здраве. Демонстрациите ще бъдат съпроводени с обредни песни и танци.