Прочутите „Бистришки баби“ гостуват за първи път на Международния фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" - едно неповторимо събитие, част от Празници на Стария град! Тази вечер от 19 часа на Римския стадион в Пловдив започва техния неповторим концерт. Входът е свободен!
Фолклорната група "Бистришките баби" съществува официално от 1946 г., седем години след създаването на "Бистришка четворка" - първият оркестър за народна музика на българското радио, който свирел на живо пред микрофона. Специалистите определят начина на пеене на "Бистришките баби" като полифония. Част от изпълнителките са извиквачки, други - криви бучачки, останалите - прави бучачки. Това е така нареченото набученто пеене.
Бистришките баби са обявени за нематериално съкровище от UNESCO през 2005 г.
Бистрица е едно от най-старите села и най-голямото подвитошко селище. Разказват, че когато Софийското поле било езеро около него имало само три села – Яна, Бояна и старо село Бистрица в месността "Фращане". Сега населението му е над 5000 души.
Един девиз на местните жители "Епа я съм бугарин, затова си вардим верата" обяснява защо в картата на І-то и ІІ- то българско царство Бистрица съществува като крепост. Бистричани имат всички характерни за шопите черти – трудолюбиви, досетливи, изобретателни, силно честолюбиви, но и често консервативни. А за фолклора какво повече от "Само песни да сака човек"!
Много превратности е преживяла Бистрица – и турско гонение, и фанариотска алчност, и свещеническа греховност, но населението не се е повлияло от случайни явления и заблудите на отделни личности. То здраво се държало за традициите и православието и изпълнявало предписаното. Витошката Мала Света гора е имала 14 манастира, а бистришкия манастир Св.Георги Зограф е ръководил останалите.