Като най-древния град в Европа, Пловдив има и безброй имена. От Пулпудева, през Флавия и Филипополис, Улпия и Тримонциум, до днешното Пловдив, градът е бил наричан по десетки различни начини през вековете. Най-древното известно име е Евмолпиас или Евмолпиада, както свидетелстват древните гръцки писатели и хроникьори. Хилядолетия преди това обаче на това място са живели древни тракийски племена. Пловдив е наричан още културната столица на България, градът на 7-те Тепета, древен и вечен, един от най-старите живи градове в Света. Разбира се, да не забравяме, че Пловдив съвсем заслужено спечели титлата "Европейска столица на културата" за 2019 година!
Днес ще го разгледаме от един по-различен ъгъл – като града на едни от най-впечатляващите фонтани.
Обиколката ни из Пловдивските фонтани ще започне от Цар Симеонова градина. След мащабен ремонт, любимата на пловдивчани Градина, създадена от великия Люсиен Шевалас доби нов облик, доближаващ се максимално до първоначалния от времето на откриването й на Първото българско изложение, през 1892 година.
Емблематичен е фонтанът на богинята на плодородието Деметра, който е поставен от създаването на парка. През 2015 г. уникалното съоръжение бе реставрирано напълно, с добавени по него елементи, които през годините са били унищожени и откраднати. Шадраванът с голямата чаша и изящната фигура на богинята на плодородието, която държи амфора със салкъмите грозде, е изваян от известния италиански скулптор Арнолдо Дзюки, популярен още с името Цоки. Той също така е автор и на паметника на Цар Освободител в София.
Разположен под високи сенчести дървета, той е място за сбирки на много възрастни хора в града, както и на майки с деца, отпочиващи в хладината на красивата паркова среда.
Не бива да пропускаме и други два фонтана, разположени в цар Симеоновата градина – „Мечката“ с емблематичната статуя и „Рибарчето“, в което плуват пъстри златни рибки.
Безспорно перлата на парка е реновираното езерото с Пеещите Фонтани, които се простират на площ от 6 дка, а струите им се извисяват до 20 метра височина.
Тук може да се насладите на една истинска феерия от музика, цветове и изящество. Уникални по рода си, те потапят в един друг свят, който носи наслада на всички сетива. С реконструкцията на фонтана е създаден и т.нар. сух фонтан, който е с настилка като шахматна дъска. Той е една от любимите атракции на децата, който се забавляват под струите му.
С модерния си и иновативен дизайн, фонтанът „Спиралата“ на централния площад, впечатлява всички гости на града. Изграден е послучей присъединяването на България към Европейския съюз.
Представлява една необичайна конструкция, съчетаваща в себе си единството между водата, светлината и метала, поставени в рамката на спираловиден кръг, символизиращ безкрайното начало и край. В момента той е демонтиран, поради започналия мащабен ремонт на площад "Централен".
Един от символите на град Пловдив е и фонтанът с Пеликаните, намиращ се пред Общината. Известното му прозвище – „Копчетата“, идва от кръглите места за сядане, разположени около него, които наподобяват копчета.
От клюновете на птиците във фонтана се рее вода, която вечер свети в различни цветове. Това място е любимо на младежите в града.
Поредният съвременен проект в града на Тепетата е водната каскада, изградена на стълбите на Каменица на централната улица. Водното съоръжение е заобиколено от места за отдих, декорирани с китни цветя. Известните стълбища в града, напомнят на популярните испански стълби в Рим.
Носещи прохлада в топлите летни дни, приятно място за отдих в градски условия, изпълнени с история и дух, озаряващи с магични и пъстри цветове, наслада за очите и ценителите на красивото – това са Пловдивските фонтани.